Dziś mija 40 rocznica obecności Coca-Coli w Polsce. Coca-Cola pojawiła się w Polsce w 1957 roku podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, jednak produkcja Coca-Coli w oparciu o licencję rozpoczęła się dokładnie 19 lipca 1972 roku. Gdy karmelowy napój zadebiutował w sklepach, tylko w pierwszym dniu sprzedaży w warszawskim Supersamie i Sezamie, w ciągu zaledwie jednej godziny klienci kupili aż 5760 butelek Coca-Coli.
4 września Paweł Kukiz wyda pierwszą solową płytę zatytułowaną "Siła i honor". Jest to concept album, stanowiący osobisty komentarz Pawła Kukiza do historii Polski od 1939 roku.
„Panie, nie zsyłaj na nas więcej niż możemy znieść" - tak modliła się prababka Edyty. „Tante Edyto, ledwie cię znaliśmy, kim naprawdę jesteś? Mieszanką teologii i fenomenologii? Żydowskich przodków i kapłańskich mentorów?" Na to pytanie próbuje odpowiedzieć siostrzenica Edyty Stein jednocześnie wspominając całą rodzinę i ich życie w przedwojennym Wrocławiu.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, odnaleziono „białoruską listę katyńską", która zawiera nazwiska niemal 2 tysięcy Polaków wywiezionych przez NKWD do Mińska i najprawdopodobniej rozstrzelanych.
PRL, lata osiemdziesiąte. Po artykuły luksusowe, takie jak papier toaletowy, cukier, wyroby czekoladopodobne czy herbatę ustawiają się długie kolejki. Wielu z nas pamięta te czasy. Dzisiaj możemy przeżyć to ponownie, tym razem jednak na wesoło. Wystarczy sięgnąć po grę planszową „Pan tu nie stał!”
19 kwietnia mija 69 lat od wybuchu powstania w warszawski getcie. Niewielka liczba słabo uzbrojonych żydowskich bojowników stawiła wówczas zbrojny opór niemieckim żołnierzom przeprowadzającym akcję likwidacji getta. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się przed Kopcem Anielewicza przy ulicy Miłej.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, iż władze Rosji złamały artykuł 3. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje nieludzkiego i poniżającego traktowania - w odniesieniu do 10 spośród 15 osób skarżących Rosję w sprawie śledztwa katyńskiego.
Kilkanaście osób z Europy spotkało się w Kołobrzegu, by dyskutować o historii Starego Kontynentu, dzielić się wspomnieniami i po prostu integrować. Warsztat „Dancing with memories” Stowarzyszenie APERTO zorganizowało już po raz trzeci, ale po raz pierwszy wzięli w nim udział przedstawiciele dwóch pokoleń.
Zbiór reportaży szwedzkiego pisarza Stiga Dagermana „Niemiecka jesień" w Szwecji ukazał się w 1947 r. W Polsce ta niewielka książka wyszła dopiero teraz, a i tak pewnie nie wszystkim to będzie w smak.
Polacy opowiadają się raczej za udzielaniem rodakom pomocy w krajach, w których żyją, niż za ich repatriacją - wynika z sondażu CBOS. Jednocześnie są przekonani, że w niektórych wypadkach pomoc państwa polskiego skierowana do mniejszości na terenie obcego kraju powinna być konsultowana z jego władzami.
"Trylogia", "Trędowata", "Znachor", "Stara Baśń" czy "Bitwa Warszawska". Jerzy Hoffman, reżyser wszystkich tych filmów obchodzi dziś 80 urodziny. "Wielki hetman polskiego kina" nie zamierza jednak odchodzić na emeryturę.
W marcu ruszyły prace na planie nowego dzieła Agnieszki Holland. Artystka stanęła za kamerą trzyczęściowego filmu "Burning Bush" o Janie Palachu.
Mariusz Zawadzki jest prawdopodobnie jednym z nielicznych dziennikarzy, którzy przez lata śledzili od środka piekło wojny w Iraku. Jako dziennikarz „Gazety Wyborczej", w latach 2003-2009, wielokrotnie odwiedzał kraj targany wojną i wewnętrznymi walkami . Efektem tych dziennikarskich wypraw jest książka „Nowy, wspaniały Irak", która ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B (seria „Terra Incognita").
Blisko co siódmy dorosły Polak ma przodków urodzonych na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Co trzeci z tej grupy ma krewnych, którzy tam pozostali i mieszkają obecnie na Litwie, Białorusi lub Ukrainie, jednak tylko niespełna co dziesiąty utrzymuje z nimi stały kontakt - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Większość spośród osób, których przodkowie urodzili się na Kresach, nigdy nie odwiedzała miejsc związanych z losami swojej rodziny i nie planuje robić tego w przyszłości.
Dziś przypadają 90-te urodziny Władysława Bartoszewskiego. Jubileusz został uczczony na Zamku Królewskim w Warszawie, z udziałem m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska z małżonkami a także liczni politycy i ludzie kultury.