Nastąpił długo oczekiwany moment, stuletnia paczka z gminy Sel w Norwegii została otwarta po stu latach od zapakowania. Efekt jest jednak rozczarowujący.
Prości chłopi i arystokraci, awanturnicy i asceci, bohaterowie i odstępcy, artyści i rewolucjoniści – saga rodu z Toskanii, którego członkowie nie bali się ulegać swoim namiętnościom i pasjom.
Narodowe Archiwum Stanów Zjednoczonych w dniu 10 września br. udostępni publicznie tysiąc stron odtajnionych dokumentów źródłowych poświęconych Zbrodni Katyńskiej w 1940 roku - poinformowało MSZ.
12 października premiery doczeka się obraz "Bitwa pod Wiedniem". Do sieci trafił już zwiastun produkcji.
Kryminał, którego akcja rozgrywa się podczas powstania warszawskiego? Niemożliwe? A jednak. Taką właśnie książkę napisał Bartłomiej Rychter. Jego „Ostatni dzień lipca” to rzecz bardzo udana.
O godz. 17 wybuch Powstania upamiętni dźwięk syren, które zostaną włączone w całym mieście. W godzinę "W" tradycyjnie zostanie oddany hołd Powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach.
Pierwsze dni powstania warszawskiego i dwie kryminalne historie, młody żołnierz Wehrmachtu i AK-owiec inwalida, którzy nie mają nic do stracenia...
W warszawskim Ratuszu zaprezentowano program tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz władz stolicy zaapelowali o godne uczczenie Godziny „W".
Niemal 90 procent Polaków uważa, że dziedzictwo kulturowe pełni ważną rolę społeczną. Ponad połowa jest przekonana, że zabytki mają pozytywny wpływ na rozwój społeczno-ekonomiczny poszczególnych regionów. Takie wyniki przyniosły pierwsze w Polsce badania społeczne na temat świadomości i postaw wobec konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego.
Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął prace ekshumacyjne na terenie kwatery „Ł” wojskowego Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Obszar ten, określany jako kwatera „na Łączce”, to miejsce, gdzie w latach 1948–1956 pochowano kilkuset zmarłych i straconych w więzieniu mokotowskim w Warszawie.
Dziś mija 40 rocznica obecności Coca-Coli w Polsce. Coca-Cola pojawiła się w Polsce w 1957 roku podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, jednak produkcja Coca-Coli w oparciu o licencję rozpoczęła się dokładnie 19 lipca 1972 roku. Gdy karmelowy napój zadebiutował w sklepach, tylko w pierwszym dniu sprzedaży w warszawskim Supersamie i Sezamie, w ciągu zaledwie jednej godziny klienci kupili aż 5760 butelek Coca-Coli.
4 września Paweł Kukiz wyda pierwszą solową płytę zatytułowaną "Siła i honor". Jest to concept album, stanowiący osobisty komentarz Pawła Kukiza do historii Polski od 1939 roku.
„Panie, nie zsyłaj na nas więcej niż możemy znieść" - tak modliła się prababka Edyty. „Tante Edyto, ledwie cię znaliśmy, kim naprawdę jesteś? Mieszanką teologii i fenomenologii? Żydowskich przodków i kapłańskich mentorów?" Na to pytanie próbuje odpowiedzieć siostrzenica Edyty Stein jednocześnie wspominając całą rodzinę i ich życie w przedwojennym Wrocławiu.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, odnaleziono „białoruską listę katyńską", która zawiera nazwiska niemal 2 tysięcy Polaków wywiezionych przez NKWD do Mińska i najprawdopodobniej rozstrzelanych.
PRL, lata osiemdziesiąte. Po artykuły luksusowe, takie jak papier toaletowy, cukier, wyroby czekoladopodobne czy herbatę ustawiają się długie kolejki. Wielu z nas pamięta te czasy. Dzisiaj możemy przeżyć to ponownie, tym razem jednak na wesoło. Wystarczy sięgnąć po grę planszową „Pan tu nie stał!”