Dwóch czołowych profesorów odrzuciło tezę o anglosaksońskim pochodzeniu angielskiego, twierdząc, że mają dowody na to, iż wywodzi się ze Skandynawii.
Tak rozpoczyna się wiele listów, które co roku z wypiekami na twarzy piszą najmłodsi. Postać dobrotliwego starca obdarowującego grzeczne dzieci zrosła się z zachodnią kulturą. I choć Święty obchodzi imieniny właśnie dziś czyli 6 grudnia, stanowi też coraz bardziej integralny symbol świąt Bożego Narodzenia.
Fundacja Przestrzeń Kobiet organizuje Warsztaty Historii Kobiet, w których mają wziąć udział kobiety w wieku 60+ i poniżej 25 roku życia.
Jakiś czas temu, po kolejnym wielkim rozczarowaniu, obiecałam sobie, że już na polski film do kina nie pójdę. Nazwisko Władysława Pasikowskiego zadziałało jednak jak magnes i seansu nie żałuję.
Historia jest jak zając przyczajony pod miedzą... Na spotkaniach autorskich czytelnicy często pytają pisarza skąd bierze pomysły na książkę. „Dom na Kresach” to opowieść zrodzona z przypadkowego spotkania Marsdena chłopca (późniejszego pisarza) i czterdzieści lat starszej od niego Zofii Ilińskiej. Poetki i właścicielki pensjonatu w Kornwalii.
„Buntuję się, więc jestem" Albert Camus. 80 milionów to opowieść o ustroju i czasach bardzo słusznie minionych. I o ludziach, którzy nie chcieli żyć na kolanach.
Dziesięć książek znalazło sie na liście nominowanych do tegrocznej Nagrody im. Józefa Mackiewicza, przyznawanej „za książki odznaczające się wybitnymi walorami literackimi oraz tematyką ważną kulturowo, społecznie lub politycznie".
Badacze, historycy, dziennikarze oraz internauci będą mogli korzystać ze zgromadzonego i udostępnionego dziś na stronach Narodowego Archiwum Stanów Zjednoczonych bogatego zbioru dokumentów poświęconych zbrodni katyńskiej.
"80 milionów" Waldemara Krzystka będzie reprezentował Polskę w oskarowej kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny". O wyborze członków jury zadecydował "uniwersalny, nieszablonowy i optymistyczny" przekaz produkcji.
1 września w Gdańsku nastąpi wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum II Wojny Światowej. Muzeum ma służyć upowszechnianiu wiedzy o II wojnie światowej oraz pielęgnowaniu pamięci o jej ofiarach i bohaterach.
Nastąpił długo oczekiwany moment, stuletnia paczka z gminy Sel w Norwegii została otwarta po stu latach od zapakowania. Efekt jest jednak rozczarowujący.
Prości chłopi i arystokraci, awanturnicy i asceci, bohaterowie i odstępcy, artyści i rewolucjoniści – saga rodu z Toskanii, którego członkowie nie bali się ulegać swoim namiętnościom i pasjom.
Narodowe Archiwum Stanów Zjednoczonych w dniu 10 września br. udostępni publicznie tysiąc stron odtajnionych dokumentów źródłowych poświęconych Zbrodni Katyńskiej w 1940 roku - poinformowało MSZ.
12 października premiery doczeka się obraz "Bitwa pod Wiedniem". Do sieci trafił już zwiastun produkcji.
Kryminał, którego akcja rozgrywa się podczas powstania warszawskiego? Niemożliwe? A jednak. Taką właśnie książkę napisał Bartłomiej Rychter. Jego „Ostatni dzień lipca” to rzecz bardzo udana.