Bardzo się wzruszyłam czytając wstęp, ale wystarczyło, że przewróciłam kartkę i zobaczyłam, że pierwszym opisywanym królem jest Mieszko I.
Pobożni władcy czy żądni krwi zbrodniarze? Łagodne białogłowy czy podstępne uwodzicielki? Poznaj prawdziwe oblicze piastowskich władców.
„Utracone Odzyskane” to kampania edukacyjna prowadzona w ramach projektu Muzeum Utracone. Znane i cenione osoby wypowiadają się na temat utraconych dzieł sztuki. Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu skali zniszczeń oraz grabieży obiektów kultury podczas drugiej wojny światowej.
Pobudzenie do refleksji nad sensem powstania styczniowego to główny cel, zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski, wystawy „1863. Gra o niepodległość", którą otwarto 21 stycznia w Warszawie. Na ekspozycji zgromadzono plakaty, zdjęcia i mapy walk z Rosjanami.
Lokalne placówki archiwów państwowych, posiadające w swoich zbiorach unikatowe materiały dokumentujące historyczne momenty w dziejach Polski, przygotowały samodzielnie lub we współpracy z innymi instytucjami uroczystości upamiętniające powstanie styczniowe i jego uczestników, które będą odbywać się w całym kraju w 2013 r.
W 2011 r. Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbędą się po raz dziewiętnasty, w terminie 10-11 i 17-18 września. Narodowy Instytut Dziedzictwa – ogólnopolski koordynator EDD – już po raz piąty zaproponował wspólny dla całej Polski temat obchodów: Kamienie milowe. Ogólnopolskie otwarcie EDD decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się 10 września na Ostrowie Lednickim.
1 września mija siedemdziesiąta rocznica agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. W związku z tym wydarzeniem CBOS zapytał Polaków, czym dla nich jest II wojna światowa.
29 września w Fabryce Trzciny odbędzie się premierowy koncert rozpoczynający trasę Łukasza L.U.C Rostkowskiego „39/89 Zrozumieć Polskę". W ramach projektu artysta zaprezentuje spektakl muzyczny, będący podróżą przez trudne półwiecze polskiej historii - lat 1939-1989.
19 września, w ramach uroczystości 70. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę, w Domu Polonii w Warszawie odbędą się główne obchody tego wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska".
8 czerwca historyk i pisarz Norman Davies obchodził 70. urodziny. W Krakowie jubileusz związanego z Polską od wielu lat Brytyjczyka obchodzono 22 czerwca.
2 kwietnia w warszawskim Multikinie odbyła się uroczysta premiera filmu Anny Jadowskiej "Generał-zamach na Gibraltarze". Oparty na wieloletnich badaniach historyka Dariusza Baliszewskiego (autora m.in. "Rewizji nadzwyczajnej") scenariusz jest próbą odpowiedzi na pytanie w jakich okolicznościach i z jakich przyczyn zginął gen. Władysław Sikorski podczas pobytu na Gibraltarze w 1943 r.
Ponad jedna trzecia Polaków uważa, że PZPR zapisała się negatywnie w historii Polski. Przeciwnego zdania jest niemal jedna piąta badanych. Wyniki sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP opublikował portal Wirtualne Media.
13 grudnia o godz. 17 na Placu Zamkowym w Warszawie znów dojdzie do starć oddziałów ZOMO z opozycjonistami. Wszystko - z udziałem ponad 100 osób oraz historycznych pojazdów z czasów stanu wojennego. Tę rekonstrukcję przygotowały z okazji 27. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska i Europejskie Centrum Solidarności z Gdańska.
„Gazeta Wyborcza” opublikowała wyniki sondażu „Spojrzenie na miniony wiek w historii Polski” przeprowadzonego w październiku przez CBOS. Wynika z niego, że ankietowani mający więcej niż 65 lat za najlepszy okres w dziejach Polski uznają czas PRL – u (lata 1945 – 1989). Takiej odpowiedzi udzieliło aż 40 proc. badanych z tej grupy wiekowej.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca