Ćwiczenia oddziałują na postrzeganie temperatury ciała w zimnym otoczeniu.
Kiedy na dworze zimno, trzeba tym bardziej zadbać o odpowiednią temperaturę wnętrza, żeby uniknąć hipotermii, przeziębienia czy innych problemów zdrowotnych. Przejrzyj kilka porad dotyczących ogrzewania i mieszkania, i organizmu.
Gdy za oknem śnieg i trzaskający mróz, chętnie włączamy grzejniki i pozostając pod kocem popijamy ciepłą herbatę. Tymczasem chłodniejsze temperatury w mieszkaniu sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej wagi i odchudzaniu.
70-letni niemiecki alpinista przez sześć dni był uwięziony wewnątrz szczeliny austriackiego lodowca. Mężczyznę udało się uratować.
Międzynarodowy zespół naukowców otrzymał grant o wartości niemal 11 mln EUR z tematu "Zdrowie" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE na opracowanie nowej metody leczenia udaru. Przełomowe, trzyetapowe badania kliniczne obejmą 1.500 ochotników, którzy przeszli udar leczony łagodną hipotermią.
Praktyka obniżenia temperatury ciała, aby zapobiec uszkodzeniu tkanek, była stosowana od wieków. Już w czasach Hipokratesa żołnierzom zalecano okłady z lodu i śniegu w celu zapobiegania poważniejszym uszkodzeniom ciała po odniesieniu ran. Starożytni mieli rację: spadek temperatury ciała pomaga w powrocie do zdrowia po zawale serca.
Spadek temperatury ciała pomaga w rekonwalescencji po ataku serca. Chociaż już starożytni doceniali ochładzanie organizmu jako sposób na różne dolegliwości, współczesna nauka potwierdza skuteczność tej metody w kolejnych sferach zdrowia.
Każdy zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie wywołuje mroźna pogoda. Zimne wiatry nierzadko powodują pojawienie się kataru i przeziębienia, a oblodzone chodniki zwiększają ryzyko upadku i złamań. To jednak nie wszystko, ziąb na dworze – szczególnie w przypadku osób starszych - może spowodować inne zagrożenia, których nawet nie jesteśmy świadomi.