Słyszałem ostatnio o zmianach w przepisach dotyczących ksiąg wieczystych. Podobno są one korzystne dla kredytobiorców. Chciałabym zapytać, co zmieniają one w kwestii kredytów hipotecznych?
Hipoteka odwrócona, oferowana w Polsce stosunkowo niedługo - opiera się o zapisy umowy o dożywocie. Jakie są jej zasady? Co oznacza zwrot „służebność osobista mieszkania?” Czy umowę o dożywocie można rozwiązać? Na pytania odpowiada Małgorzata Rosińska, prawnik Funduszu Hipotecznego DOM.
Od 1 stycznia przyszłego roku Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zakaz dorabiania do emerytury. Z zatrudnienia musieliby zrezygnować ci, którym często niskie świadczenie nie wystarcza na przeżycie. Jako o źródle dodatkowych przychodów warto więc przypomnieć o odwróconej hipotece, z której korzyści można czerpać także w naszym kraju.
10 lat temu kupiłem drugie mieszkanie na kredyt. Moja sytuacja finansowa nie pozwala mi jednak obecnie spłacać rat. Czy istnieje możliwość, abym sprzedał to mieszkanie przed końcem spłaty kredytu.
Od 12 lat spłacamy kredyt, który zaciągnęliśmy na zakup mieszkania. Nabyliśmy je z myślą o przekazaniu go w przyszłości synowi. Wkrótce ma zamiar się ożenić i chcieliśmy przekazać je w prezencie ślubnym. Nie chcemy jednak przepisywać kredytu na syna. Czy w takim wypadku możemy zmienić właściciela nieruchomości obciążonej hipoteką? Czy konieczne będzie poinformowanie o tym banku?
Od jakiegoś czasu zastanawiamy się nad kupnem mieszkania od dewelopera. Sporą kwotę pieniędzy należałoby wpłacić już teraz - na etapie dziury w ziemi. Nie ukrywam, że boimy się zainwestować oszczędności w coś, co jeszcze nie powstało. Czy istnieją jakiekolwiek zabezpieczenia i przepisy, które chroniłyby nasze interesy i pieniądze w przypadku bankructwa lub nieuczciwości dewelopera?
Terminów pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny często używa się zamiennie. Jest to ogromny błąd. Chociaż oba produkty dostarczają sporego zastrzyku gotówki – różnią się bardzo wieloma elementami.
W krajach starej Unii Europejskiej hipoteka odwrócona jest bardzo popularna, Polacy wciąż bardzo ostrożnie podchodzą do tego rozwiązania. Jednakże, jak twierdzi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, kreowane coraz lepsze podstawy dla praw własności umożliwiają tworzenie takich instrumentów jak hipoteka odwrócona i zwiększenie ich popularności - informuje Gazeta Prawna.
Choć odwrócony kredyt hipoteczny jest od dawna bardzo popularny w krajach wysoko rozwiniętych (USA, Europa Zachodnia), w Polsce na razie żaden bank nie zawarł go w swojej ofercie. Jak informują specjaliści ds. bankowości, wiele banków już podjęło pracę nad tą formą kredytu, niestety jeszcze w tym roku raczej nie będą go oferować - podaje Gazeta Bankowa.
Kiedy ostatnia osoba z pokolenia baby boomers przejdzie na emeryturę, wartość nieruchomości Amerykanów mających powyżej 62 lat wyniesie około 37 trylionów dolarów! Banki kierują do emerytów ofertę zwaną reverse mortgage (odwróconym kredytem hipotecznym).
Możliwe, że w ofercie polskich banków pojawi się wkrótce specyficzny rodzaj kredytu hipotecznego, będący swego rodzaju odwrotnością kredytów obecnie udzielanych. Kredyt taki byłby adresowany do osób starszych, posiadających nawet spore i cenne nieruchomości, mających za to niskie dochody.
PZU i PKO BP współpracują w zakresie ubezpieczania kredytów i pożyczek hipotecznych. Ubezpieczenia te są produktami specyficznymi, funkcjonującymi jedynie na polskim rynku ubezpieczeniowym. Ochrona jest tymczasowa, nie obejmuje całego okresu kredytowania, a jedynie okres oczekiwania na prawomocny wpis hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości lub okres do momentu spłaty kredytowanego wkładu finansowego.