Prawie co druga złotówka wydawana w Polsce na mieszkanie, trafia na konta deweloperów. Żaden duży kraj na starym kontynencie nawet nie zbliża się do tego wyniku. Najmniej nowych mieszkań sprzedaje się w Danii, gdzie udział deweloperów w rynku mieszkaniowym jest aż 76 razy niższy niż nad Wisłą.
Gdy nieruchomość została kupiona na kredyt i zachodzi potrzeba jej sprzedaży, niekoniecznie trzeba wcześniej spłacić zobowiązanie w całości z własnych środków. W rzeczywistości istnieją też inne warianty transakcji.
Jak nie dołączyć do grona osób poszkodowanych przez upadłych deweloperów? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie każdy, kto szuka lokalu na rynku pierwotnym. Rozwiązanie jest jedno: trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i prześwietlić dewelopera. Kolorowe foldery zmyliły już niejednego – gdzie zatem szukać wiarygodnych, twardych danych?
Z brytyjskich danych wynika, że starsi znacząco zadłużeni ludzie dwa razy częściej się rozwodzą w porównaniu do seniorów w lepszej kondycji finansowej.
Wraz żoną zastanawiamy się nad kupnem mieszkania dla naszej córki i myślimy o zaciągnięciu kredytu hipotecznego na ten cel. Pobieżnie zacząłem wgłębiać się w tą tematykę i czytając różne gazety, często natrafiałem na sformułowanie, że „rekomendacja S ograniczyła zdolność kredytową Polaków”. Czym jest rekomendacja S i czy może ona wpłynąć także na naszą (moją i żony) możliwość otrzymania kredytu?
Chcemy, aby kwestie odwróconego kredytu hipotecznego i tzw. umowy dożywocia były uporządkowane w jednej ustawie. Te regulacje mogą wejść w życie i chronić przede wszystkim emerytów już w drugiej połowie roku – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak, omawiając przygotowywane obecnie przez Ministerstwo Finansów założenia projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym (OKH). Założenia te nie obejmują umów dożywotnich, a według Ministerstwa Gospodarki także te umowy powinny znaleźć się w projekcie. - Dzięki temu nadzór finansowy będzie mógł kontrolować oba instrumenty, a starsi ludzie bezpiecznie zwiększać swoje dochody na emeryturze – ocenił wicepremier.
Szybki wzrost liczby osób w wieku emerytalnym (z 6,4 mln w 2010 r. do 9,6 mln w 2035 r.) wraz z wydłużającą się długością życia stawia pod dużym znakiem zapytania wysokość przyszłych emerytur. Z drugiej strony taka tendencja może oznaczać, że coraz więcej towarów i usług będzie kierowanych właśnie do tej grupy społecznej. Przykładem może być tutaj odwrócona hipoteka, która może stanowić źródło dodatkowych dochodów polskich seniorów.
101-letnia Texana Hollis musiała opuścić swój dom w południowo-zachodnim Detroit, w którym mieszkała przez 58 lat. Została eksmitowana, ponieważ jej 65-letni syn nie spłacał kredytu hipotecznego i miał zaległości w płaceniu podatków. Kobieta nie wiedziała o rodzinnych problemach finansowych.
Czy w wieku trzydziestu lub czterdziestu lat zastanawiamy się nad swoją emeryturą? Może czasami, gdy zdajemy sobie sprawę, że chcielibyśmy wreszcie odpocząć. O finansowych aspektach myślimy niewiele, a porażeni kolejnymi doniesieniami mediów na temat wysokości polskich emerytur, najczęściej uspokajamy się słowami „mam jeszcze czas”. Warto jednak już teraz zaplanować przyszłość. W końcu zbieramy pieniądze na studia i odpowiedni start w życiu własnych dzieci, a powinniśmy zadbać też o siebie.
Do emerytury zostało mi niewiele czasu (ponad rok). Już teraz wiem, że będzie ona bardzo niska. Po rodzicach odziedziczyłam dość spory dom i zastanawiam się nad jego sprzedażą tak, by mieć dodatkowe środki do emerytury. Słyszałam także o „odwróconej hipotece”. Które rozwiązanie byłoby korzystniejsze?
Słyszałem ostatnio o zmianach w przepisach dotyczących ksiąg wieczystych. Podobno są one korzystne dla kredytobiorców. Chciałabym zapytać, co zmieniają one w kwestii kredytów hipotecznych?
Hipoteka odwrócona, oferowana w Polsce stosunkowo niedługo - opiera się o zapisy umowy o dożywocie. Jakie są jej zasady? Co oznacza zwrot „służebność osobista mieszkania?” Czy umowę o dożywocie można rozwiązać? Na pytania odpowiada Małgorzata Rosińska, prawnik Funduszu Hipotecznego DOM.
Od 1 stycznia przyszłego roku Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zakaz dorabiania do emerytury. Z zatrudnienia musieliby zrezygnować ci, którym często niskie świadczenie nie wystarcza na przeżycie. Jako o źródle dodatkowych przychodów warto więc przypomnieć o odwróconej hipotece, z której korzyści można czerpać także w naszym kraju.
10 lat temu kupiłem drugie mieszkanie na kredyt. Moja sytuacja finansowa nie pozwala mi jednak obecnie spłacać rat. Czy istnieje możliwość, abym sprzedał to mieszkanie przed końcem spłaty kredytu.
Od 12 lat spłacamy kredyt, który zaciągnęliśmy na zakup mieszkania. Nabyliśmy je z myślą o przekazaniu go w przyszłości synowi. Wkrótce ma zamiar się ożenić i chcieliśmy przekazać je w prezencie ślubnym. Nie chcemy jednak przepisywać kredytu na syna. Czy w takim wypadku możemy zmienić właściciela nieruchomości obciążonej hipoteką? Czy konieczne będzie poinformowanie o tym banku?