Higiena intymna to nie wszystko, co możemy zrobić, by utrzymywac w zdrowiu te części swojego ciała. Równie ważna jest także odpowiednia dieta, ćwiczenia fizyczne, a nawet ilość wypijanych płynów. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do dyskomfortu ale także do poważniejszych dolegliwości.
W ciągu ostatnich trzydziestu lat odnotowano znaczny wzrost liczby zachorowań na raka penisa. Eksperci uważają, że przyczyną tego jest zwiększenie przypadków zakażeń przenoszonych drogą płciową oraz spadek wskaźnika obrzezań chłopców.
Uczeni odkryli związek między częstym stosowaniem talku i rakiem jajnika. Talk może spowodować stan zapalny węzłów chłonnych w miednicy.
W tym roku w dniach 24-30 czerwca obchodzimy w Polsce Światowy Tydzień Kontynencji. Celem tegorocznych obchodów będzie popularyzacja problematyki nietrzymania moczu, jako jednego z dziesięciu najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. Jak radzić sobie na co dzień z tą dolegliwością?
Można odnieść wrażenie, że higiena intymna mężczyzn jest tematem nieco pomijanym, spychanym za margines. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego o higienie kobiecych narządów płciowych pisze się tak wiele, a panom co najwyżej poświęca krótki, zgrabny dopisek u dołu strony? Wydawać się może, że powodem owej dezercji jest fakt, iż zaniedbania w sferze kobiecej intymności są ściśle powiązane z płodnością i mogą skutkować bardzo negatywnymi konsekwencjami w tej dziedzinie. Czy rzeczywiście w przypadku mężczyzn jest inaczej?
Klimakterium to okres w życiu kobiety, który charakteryzuje się stopniowym narastaniem niewydolności hormonalnej jajników. Klimakterium zarówno poprzedza menopauzę, jak i następuje po niej. Określany zamiennie przekwitaniem, może mieć różną długość i trwa nawet do 10 lat po ostatniej miesiączce kobiety. Natomiast menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. W naszej strefie klimatycznej przypada między 45 a 55 rokiem życia kobiety.
Antybiotyki są wciąż uważane za najskuteczniejsze leki zwalczające poważne zakażenia bakteryjne. W okresie jesienno-zimowym sięgamy po nie, upatrując zbawiennej mocy.
Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w pochwie dorosłej, zdrowej kobiety występuje ok. 100 gatunków bakterii (tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Najliczniejsze są pałeczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy - jest on odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy, a więc stanowi naturalną substancję "antybakteryjną". Ponadto chroni przed nadmiernym namnażaniem się patogennych bakterii.
Letnie wyjazdy to dobra okazja do zrelaksowania się po pracowitej części roku. Zazwyczaj do upragnionego urlopu pieczołowicie się przygotowujemy, kupując rozmaite specyfiki poprawiające koloryt cery i chroniące przed promieniami UV. Jednak zapominamy często, że to czas nie tylko niezobowiązującego wypoczynku, ale również kontaktów z kryjącym w sobie wiele niebezpieczeństw otoczeniem. Kąpieliska, plaże, baseny, jeziora i morza pełne są rozmaitych "niespodzianek". Mogą one pozostawić ślad w postaci przykrych dolegliwości układu moczowo-płciowego oraz poczucia dyskomfortu.
Z myślą o komforcie kobiet dojrzałych firma kosmetyczna Bielenda wypuściła na rynek nowe kosmetyki przeznaczone do higieny intymnej.
Infekcje intymne to częsta kobieca przypadłość. Mogą nasilać się one w pewnych okresach roku, poza tym większa cześć z nich ma przewlekły charakter. Należy więc dobrze poznać swoje ciało i kontrolować wszelkie zmiany.
Z wiedzą o higienie intymnej u Polek nie jest dobrze, 75% kobiet co najmniej raz w życiu cierpi na infekcje okolic intymnych. Tymczasem łatwiej zapobiegać dolegliwościom, niż je leczyć.