Choroba przyzębia to choroba zapalna wywołana przez bakteryjne zakażenie, która wpływa na zdrowie jamy ustnej i nie tylko. Teraz odkryto, jaki naturalny związek, dostępny dla wszystkich, pomoże zadbać o higienę i pomóc zapobiec chorobie.
„Słodka magnolia" nie tylko określa pachnące kwiaty popularnego wiecznie zielonego drzewa. Może dotyczyć też wpływu kory magnolii na oddech.
Osoby cierpiące na choroby dziąseł mogą mieć większe ryzyko zachorowania na niektóre formy raka.
Trzeba regularnie szczotkować zęby nie tylko dla zdrowia ich samych, okazuje się, że odpowiednia higiena jamy ustnej pomaga uchronić się przed chorobmi serca.
Czy próchnicą można zarazić się przez pocałunek? Czy cola rozpuszcza zęby? Rozwiewamy najbardziej popularne wątpliwości związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej.
Powszechnie wiadomo, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Osłabia organizm, może powodować raka i zwiększać ryzyko zawału serca. Zapominamy jednak o tym, że papierosy także negatywnie wpływają na przebieg leczenia dentystycznego, w tym na wszczepianie implantów zębowych.
Młodość rządzi się swoimi prawami – nie uważamy na zdrowie, chętniej podejmujemy wyzwania i ryzyko, ale gdy przychodzi 40-stka, to po spojrzeniu w lustro możemy mieć problemy z rozpoznaniem swojego własnego odbicia. Sprawy zdrowotne, które zaniedbywaliśmy, teraz dają o sobie dobitnie znać. Sprawdź, jak dbać o zęby po 40. roku życia.
Paradontoza to jedna z groźniejszych chorób zębów. W najbardziej zaawansowanym stadium może być czynnikiem ryzyka zapalenia chorób autoimmunologicznych, przedwczesnych urodzeń, uszkodzenia zastawek serca, zapalenia wsierdzia, a nawet zawału mięśnia sercowego. Jedną z metod zapobiegawczych jest zabieg kiretażu dziąseł.
Codziennie na całym świecie miliardy ludzi wymieniają się miliardami pocałunków. Co to oznacza? Dla nas samych zastrzyk endorfin - hormonów szczęścia i szybsze bicie serca. Czy całowanie równie korzystnie wpływa na nasze zęby? I tak, i nie - jeden niewinny pocałunek to m.in. większe ryzyko próchnicy, którą możemy zarazić się jak grypą lub wirusem opryszczki. Jednak całusy niosą też pewne korzyści dla naszych zębów.
Właściwa higiena jamy ustnej jest kluczem do zdrowia naszych zębów. Niestety większość z nas popełnia błędy, które narażają nasze zęby na rozwój próchnicy, infekcje dziąseł lub erozję szkliwa. Dowiedz się, jakie błędy popełniasz podczas codziennej higieny jamy ustnej i jak je naprawić.
Nigdy nie jest za późno na naukę, także tę dotyczącą zdrowia zębów. Co mają dziąsła do pięknego uśmiechu? Czy zęby także potrzebują suplementów? Dlaczego licówki nie powinny być zbyt idealne? Co łączy szkliwo zębów i diamenty? Poznaj 5 zaskakujących faktów na temat zdrowia jamy ustnej.
Nieprzyjemny zapach z ust zwykle można łatwo zlikwidować po prostu dzięki właściwej higienie. Niemniej jednak może być on także objawem jakiejś choroby, np. cukrzycy, choroby nerek, czy niewydolności wątroby.
Codzienna pielęgnacja ma ogromną moc, dotyczy to również profilaktyki higieny jamy ustnej. Właściwe i systematyczne dbanie o zęby, to nie tylko gwarancja pięknego uśmiechu i świeżego oddechu, lecz także ochrona przed wieloma chorobami.
Zęby to nie tylko estetyka i wyznacznik atrakcyjności, tu także zaczyna się wiele kluczowych dla organizmu procesów m.in. jedzenie i trawienie. To w dużej mierze od nas zależy, czy będą zdrowe, czy wręcz przeciwnie – będziemy mieli skłonność do powstawania ubytków i innych dolegliwości jamy ustnej. „Schorowane” zęby wypadną na skutek wieloletnich zaniedbań, albo zostaną z nami do późnej starości. Jak o nie zadbać na co dzień?
20 marca już po raz ósmy obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Smile for life” – idea, której misją jest szerzenie świadomości dotyczącej wpływu zdrowia jamy ustnej na zdrowie całego organizmu.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca