Aloes to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych w medycynie na całym świecie. Pochodzi z Afryki Wschodniej i Południowej, ale obecnie uprawia się go w wielu różnych miejscach na całym świecie, ponieważ nie ma dużych wymagań co do warunków zewnętrznych. Liście aloesu zawierają duże ilości półprzezroczystego żelu, który wykazuje różnorodne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Zawiera on 98 proc. wody, ale i rozmaite aminokwasy, witaminy A, B, C i E, minerały, jak również enzymy, polisacharydy i kwasy tłuszczowe - ogółem ponad 200 czynnych biologicznie związków. Stąd jego zastosowanie jest wielorakie - spójrz, do czego można go wykorzystać.
Żankiel zwyczajny ( łac. Sanicula europaea) to wieloletnia roślina z rodziny selerowatych, która występuje w lasach Europy, Azji i Afryki. Od dawna stosowany jest przy łagodnym zapaleniu płuc, kaszlu i zapaleniu oskrzeli. Może być również poomocny na infekcje ucha, wypryski, atopowe zapalenie skóry i astmę.
Ze statystyk wynika, że prawie połowa populacji cierpi z powodu żylaków odbytu. Ale zaledwie promil wizyt lekarskich dotyczy tej choroby. Nie leczymy hemoroidów, bo po prostu się wstydzimy pójść z tym do lekarza.
Współczesne łazienki miewają bardzo ciekawy design i imponujące rozwiązania, ale okazuje się, że większość z nich odznacza się jednym ważnym mankamentem - toaletami, które nie sprzyjają załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Tymczasem dobrze zaprojektowana ubikacja lub przyjęcie odpowiedniej pozycji pozwala pozbyć się zaparć.
Wbrew powszechnemu przekonaniu ma je każdy z nas. Bo hemoroidy to nie choroba! To struktury naczyniowe odpowiadające za wypróżnianie się. Z chorobą mamy do czynienia dopiero, gdy się powiększą, a stanowi temu towarzyszą pieczenie, świąd i krwawienie. Co powinniśmy zatem wiedzieć o tym schorzeniu? Kto jest na nie narażony? Jak leczyć chorobę hemoroidalną?
Hemoroidy to dość powszechna dolegliwość, która według badań dotyka nawet 70% osób powyżej 30. roku życia. Problem w tym, że choroba ta często uznawana jest za temat tabu i wielu pacjentów, zamiast zgłosić się do lekarza, próbuje leczenia powszechnie dostępnymi środkami. Takie podejście może jednak sprawić, że z czasem jedynym rozwiązaniem staje się zabieg chirurgiczny.
W dzisiejszych czasach coraz częściej mamy problemy z układem pokarmowym. Stres, ciągły pośpiech czy nieodpowiednie nawyki żywieniowe oraz brak czasu na zjedzenie posiłków negatywnie wpływają na nasz układ pokarmowy, często powodując nieprzyjemne dolegliwości czy zaczątek do jednostek chorobowych.
Jak wynika z brytyjskich badań, choć ponad połowa osób, które wypełniły kwestionariusz dotyczący zdrowia, doświadczyła potencjalnych objawów raka, jednak tylko 2 procent uczestników rozważało możliwość raka złośliwego.
Z hemoroidami zmaga się co trzeci trzydziestolatek i co drugi pięćdziesięciolatek - z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia tej dolegliwości. Pojawienie się tej przypadłości to w dalszym ciągu wstydliwy problem - dla wielu stanowi temat tabu. Jak przekonują jednak specjaliści, w przypadku hemoroidów należy informować lekarza już o pierwszych niepokojących nas objawach. Istnieje wiele metod pozbycia się tego problemu szybko i prawie bez bólu.
Hemoroidy, zwane guzkami krwawniczymi znajdują się w każdym organizmie człowieka. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, a w szczególności jego dolnego odcinka. Zdrowe, nie wywołują żadnych objawów, ale kłopot zaczyna się gdy hemoroidy dopada stan zapalny.
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia choroba hemoroidalna dotyczy około 50% ludzi powyżej 50 roku życia. Przyczyn może być wiele: siedzący tryb życia, zła dieta, otyłość, zaparcia, ciąża, biegunki itd. Na rozwój choroby hemoroidalnej może wpływać nawet to, co na sobie nosisz. Kiedy czujesz ból, swędzenie, a na papierze toaletowym pojawia się krew, to prawdopodobnie ten problem dotyczy również ciebie.
Hemoroidy - a precyzyjniej „choroba hemoroidalna" - to najczęściej występujące schorzenie proktologiczne i jedną z najpowszechniej występujących dolegliwości współczesnej cywilizacji. Na rozwój choroby wpływa siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik, bogata za to w alkohol i ostre przyprawy.
Powstawaniu tych schorzeń sprzyjają siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta oraz niski poziom higieny osobistej. To główni „sprawcy” problemu sporej grupy mężczyzn w każdym wieku – dolegliwości błony śluzowej odbytu. Panowie niechętnie mówią o tych schorzeniach, ale objawów tych chorób nie powinni lekceważyć. Jak im zapobiegać i jak leczyć?
Hemoroidy to żylaki odbytu, czyli poszerzone żyły splotu odbytniczego. Hemoroidy mogą być zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Żylaki odbytu mogą nawet poważnie utrudniać poprawne działanie końcowej części układu pokarmowego, a prawie zawsze są źródłem istotnego dyskomfortu chorych. W zaawansowanej postaci, gdy dochodzi do wypadania żylaków na zewnątrz odbytu, schorzenie to praktycznie uniemożliwia chorym normalne funkcjonowanie. Jest to dolegliwość bardzo częsta, według różnych szacunków, w mniejszym lub większym stopniu mogą dotykać nawet 30 procent dorosłych osób.
Każdy od czasu do czasu źle się czuje. Każdy też ma swój sposób na poprawę samopoczucia - jednemu wystarczy kawa lub spacer, inny musi ratować się tabletkami przeciwbólowymi. Są jednak dolegliwości, które, jeśli się powtarzają, oznaczają konieczność niezwłocznego udania się do lekarza.