Wraz z wiekiem zmienia się budowa morfologiczna stóp. Jeśli ludzie nie zmieniają rozmiaru buta, gdy ma to miejsce, nierzadko doświadczają niepokoju, apatii, utraty równowagi i upadków - wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet A Coruña.
Stopy przez całe życie okrążają kulę ziemską średnio trzy razy. Noszą nas przez całe życie, pracują nawet wtedy, gdy jesteśmy na wakacjach. Poddawane wielu bodźcom, mają wpływ na postawę naszego ciała. Na co zwrócić uwagę i jak o nie dbać?
Zazwyczaj o stopy dbamy w dwóch przypadkach: małych dzieci, aby prawidłowo się rozwijały i seniorów, gdy ból stóp uniemożliwia sprawne poruszanie się. Z jakimi dolegliwościami zgłaszają się seniorzy do gabinetu podologa i ortopodologa? Jak prawidłowo dbać o stopy, aby cieszyć się zdrowiem i sprawnością przez całe życie?
Kobiety chętnie noszą buty na obcasach, bo dzięki nim sylwetka wydaje się smuklejsza i wygląda się szczuplej. Częste zakładanie obuwia na wysokim obcasie może się wiązać z rozwojem różnych poblemów zdrowotnych, w tym zwyrodnień i innych kłopotów.
Przetańczony wieczór jest dla stóp dużym wysiłkiem szczególnie, gdy piękne, choć często niewygodne szpilki czy koturny, ustawiają stopę w nienaturalnej pozycji. Jeden wieczór nie jest jednak aż tak wyczerpujący dla stóp, jak codzienne maratony w źle dopasowanym obuwiu. Chodzenie w obuwiu, które sprawia, że stopa przez dłuższy czas pozostaje w pozycji nienaturalnej, może prowadzić do różnego rodzaju schorzeń.
Haluksy to schorzenie o charakterze wykraczającym poza medycynę estetyczną. To bolesny problem, do którego przyczyniać się może źle dobrane obuwie każdego typu, nie tylko lubiane przez kobiety szpilki. Nie należy lekceważyć pierwszych oznak haluksów – trzeba zastosować odpowiednią pielęgnację i stosować się do zaleceń ortopedy.
Haluksy, jak potocznie określa się syndrom palucha koślawego, to schorzenie o charakterze wykraczającym daleko poza medycynę estetyczną. Tego typu deformacja stopy z czasem może bowiem wywoływać dotkliwy ból utrudniający nawet normalne chodzenie. A w takim wypadku jedynym wyjściem staje się leczenie operacyjne.
Paluch koślawy czyli „halluks” to mało estetyczny, ale przede wszystkim bolesny problem dużej grupy kobiet. Ta przykra przypadłość to nabyte zniekształcenie stopy, które mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie, a zwłaszcza chodzenie czy dłuższe stanie. Jak zapobiegać powstawaniu „halluksów” i jak leczyć stopy?
Jak wynika z badań, kobiety są bardziej narażone na haluksy. Deformacja stóp dotyka zwykle kobiet z powodu noszenia butów na wysokich obcasach, nadwagi oraz stojącego trybu pracy. Dolegliwość nierzadko dotyczy także osób starszych.