Narażenie na hałas jest jednym z powszechnych zagrożeń w pewnych zawodach, które może powodować utratę słuchu, stres oraz obniżoną koncentrację. Jak odkryto, przewlekłe narażenie na hałas zwiększyło też poziom ciśnienia krwi.
Osoby narażone na wyższy poziom hałasu samolotów częściej mają wyższy wskaźnik masy ciała, oznaczający otyłość, a to może prowadzić do udaru lub nadciśnienia.
Ludzie, którzy są narażeni na nawet umiarkowany poziom hałasu samolotów, rzadziej przesypiają zalecaną przez ekspertów liczbę godzin.
Jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi, może to być nie tylko irytujące, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Okazuje się, że dźwięk ryczących silników, klaksonów i inne odgłosy ruchu ulicznego powodują wzrost ciśnienia krwi.
W ciągu ostatnich 30 lat organizacja non-profit Friends of Trees sadziła drzewa wzdłuż ulic Portland w stanie Oregon w USA. Teraz nowe badanie pokazuje, że każde posadzone drzewo wiązało się ze zmniejszeniem śmierci z powodów innych niż wypadki i w wyniku choroby sercowo-naczyniowej (odpowiednio 20 i 6 proc. dla drzew posadzonych w poprzednich 15-30 latach).
Aż dziewięć na dziesięć osób nie sypia dobrze w nocy. Zaburzenia snu zaś wiążą się z wyższym prawdopodobieństwem chorób serca i udaru mózgu. medycy oszacowali, że siedmiu na dziesięć z tych chorób można by zapobiec, gdyby wszyscy odpowiednio sypiali.
Czujesz się rozgniewany/a od kilku dni? Nowe badania sugerują, że tym czego potrzebujesz może być dobry sen.
Po raz pierwszy wyraźnie pokazano związek między częstotliwością i czasem trwania „nieświadomego czuwania" (ang. unconscious wakefulness) podczas snu nocnego i zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych oraz zgonu z jakiejkolwiek przyczyny. Zagrożenie szczególnie dotyczy kobiet.
Odczuwasz złość? Nowe badania sugerują, że potrzebujesz więcej snu.
Hałas związany z transportem to jeden z głównych problemów w Europie, gdzie ponad 100 milionów ludzi żyje na obszarach o hałasie drogowym przekraczającym 55 dB, czyli takim, który już zagraża zdrowiu. Teraz odkryto, że ekspozycja na hałas ma związek z nadmierną wagą.
Jak wynika z nowych badań, przewlekła ekspozycja na hałas zwiększa ryzyko nadciśnienia.
Na całym świecie jest ponad 500 milionów ludzi, którzy niedosłyszą. W Polsce kłopoty ze zdrowiem wynikające z nadmiernego hałasu ma już ponad 13 procent z nas, a 42 procent młodych Polaków (do 20. roku życia) cierpi na niedosłuch. 27 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, który ma zwracać uwagę na skalę problemu.
Wydłuża się lista chorób spowodowanych hałasem. Rokrocznie kolejne badania dowodzą, że niewiele czynników zewnętrznych ma na nas porównywalnie negatywny wpływ. Gorszy jest tylko smog. Przed przypadającym 25 kwietnia Międzynarodowym Dniem Świadomości Zagrożenia Hałasem, radzimy jak się przed nim ochronić.
Wielu ludzi w pewnym wieku doświadcza problemów ze słuchem i znaczna ich część nie szuka w związku z tym profesjonalnej pomocy, chyba że zaburzenia krańcowo się nasilą. Tymczasem naprawdę warto zwrócić się do otolaryngologa i audiologa, by skutecznie leczyć zaburzenie i uniknąć jego konsekwencji m. in. poczucia izolacji. Wykorzystaj też tych kilka wskazówek, by łatwiej komunkować się z innymi.
Jeśli mieszkasz w centrum miasta lub niedaleko lotniska, twój układ krążenia może być zagrożony z powodu częstego narażenia na hałas.