Ostatnio dużo mówi się o smogu w miastach i na rynku zaczęły pojawiać się maseczki filtrujące powietrze. Jakkolwiek nagłośniono to niedawno, zanieczyszczenia powietrza i gleby oraz hałas od lat stanowią poważny problem niemal na całym swiecie. Okazuje się, że nie można go bagatelizować, bo jest dla nas tak szkodliwy jak nadwaga.
Coraz więcej ludzi narzeka na problemy ze snem, a bezsenność stała się powszechnym problemem. Tymczasem jej skutki nie polegają jedynie na kłopotach z normalnym funkcjonowaniem kolejnego dnia, ale mogą oznaczać poważne problemy zdrowotne.
Jeśli mieszkasz niedaleko lotniska i jego hałas przeszkadza ci nie tylko w dzień, ale i nocą, musisz liczyć się wyższym ryzykiem chorób serca.
3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu (ang. International Day for Ear and Hearing).
Po raz kolejny przed Sylwestrem trwa akcja "Nie strzelam w Sylwestra!", mająca na celu wskazanie niekorzystnego wpływu hałasu, powodowanego przez tradycyjne fajererki, na zwierzęta - zarówno domowe jak i te dziko życjące.
W silnie zurbanizowanym otoczeniu coraz trudniej jest nam znaleźć chwilę wytchnienia na łonie natury. Tymczasem każda „odskocznia" od betonowej przestrzeni jest na wagę złota - pomaga poprawić nastrój, odprężyć się i usprawnić pamięć.
Częstość nadciśnienia tętniczego niemal dwukrotnie u osób narażonych na ciągły hałas silnika.
Osoby narażone na częsty hałas uliczny mają wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Są o kilka do niemal dziesięciu procent bardziej narażone na udar.
Corocznie 3 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. Celem Dnia jest podniesienie świadomości ogółu społeczeństwa na temat chorób uszu i utraty słuchu oraz profilaktyki problemów ze słuchem.
Starość przychodzi stopniowo i wiąże się z różnymi zmianami dotyczącymi sposobu funkcjonowania organizmu. Nie oznacza to, że czekają nas same kłopoty, po prostu ciało zaczyna zachowywać się inaczej. Sprawdź, jak niezwykłe mogą być te zmiany i jak zaskakujące są niektóre dane dotyczące naszego organizmu.
Jeśli musisz sypiać w środowisku, w którym trudno o ciszę, pomocna może być melatonina.
Z podróży do ciepłych krajów wracamy często przeziębieni, a w samolocie zdarza nam się stracić słuch. W krańcowych przpadkach podróż samolotem może stanowić nawet zagrożenie dla życia. Wszystkiemu winne warunki, jakie panują na pokładzie, dlatego warto się odpowiednio do nich przygotować.
Wśród ponad 5 tysięcy kobiet po menopauzie, które mieszkały w obrębie 100 metrów od ruchliwej drogi, 22 procent miało wyższe ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego w porównaniu do pań mieszkających co najmniej 800 metrów dalej.
Od 2012 roku w Polsce obowiązują nowe normy dopuszczalnego hałasu komunikacyjnego. Dodatkowych zabezpieczeń nie wymagają miejsca, w których dokuczliwe dźwięki nie przekraczają 70 dB. Z dnia na dzień, po wprowadzeniu nowych przepisów, spadła drastycznie liczba mieszkańców miast zagrożonych uciążliwymi odgłosami oraz ilość miejsc wymagających ochrony akustycznej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby hałas w ciągu dnia nie przewyższał 55 dB.
Hałas towarzyszy współczesnym społeczeństwom niemal wszędzie. Wydaje się, że się do niego przyzwyczailiśmy, ale wypad za miasto czy wycieczka w góry uświadamia, jak bardzo na co dzień harmider nam przeszkadza. Badania wykazały, że irytuje i podnosi cienienie krwi.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem