Jesień to idealny czas na grzybobranie. Powrót do domu z koszem wypełnionym aromatycznymi leśnymi skarbami przynosi wiele satysfakcji i otwiera nowe kulinarne możliwości. Grzybobranie bywa wyjątkowo atrakcyjne, jeśli wśród zebranych grzybów mamy borowiki szlachetne, zwane także prawdziwkami. Są to grzyby szczególnie lubiane i doceniane nie tylko ze względu na wyborny smak oraz leśny aromat. Borowiki uznaje się również za wartościowe ze względu na zawarte w nich bogactwo składników odżywczych.
Wielkimi krokami zbliża się jesień, a wraz z nią prawdziwy wysyp grzybów. Kurki, maślaki, podgrzybki, a może koźlarze? Choć grzybobranie dla jednych kojarzy się z fajną zabawą i spacerem po lesie, dla drugich może być to spory wysiłek fizyczny. Jak zatem odpowiednio przygotować się do takiej aktywności, by nie zrujnować sobie zdrowia?
Jesień sprzyja grzybobraniom. Nawet doświadczonemu grzybiarzowi może przytrafić się pomyłka, która może kosztować zdrowie. Jeśli nie mamy pewności, czy zebrane bądź kupione grzyby są jadalne, nie warto ryzykować. Grzyby można zanieść do sprawdzenia do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Rozpoczął się sezon grzybowy, a wraz z nim - pierwsze poważne zatrucia. Ministerstwo zdrowia przygotowało zestawienie zasad bezpiecznego grzybobrania, których stosowanie pomoże uniknąć śmiertelnego niekiedy niebezpieczeństwa.
Po obfitych, letnich deszczach sezon grzybowy nastał szybciej niż w latach poprzednich. Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność.
Zbieranie grzybów w Polsce było i jest powszechnie lubiane. Niestety edukacja na temat grzybów i grzybobrania praktycznie nie istnieje. Wiemy o grzybach tyle, ile z krążących od pokoleń mitów. Bawimy się więc grzybobraniem - często ryzykując zdrowiem i życiem swoim i swoich najbliższych. Dlatego lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przypominają kilka najważniejszych zasad zdrowego grzybobrania.
Rozpoczął się sezon grzybowy, a wraz z nim - niestety - sezon zatruć. Główny Inspektorat Sanitarny radzi, jak postępować, byśmy zdrowo i bezpiecznie mogli delektować się darami naszych lasów.
Trudno wyobrazić sobie jesień bez kasztanów i kolorowych liści, trudno też o tej porze roku nie wspomnieć o grzybach.