Od września 2017 roku do końca sezonu grypowego w naszym kraju odnotowano 47 zgonów z powodu grypy i zarejestrowano przeszło 5 mln przypadków zakażeń. W sezonie 2013/2014 było ich o ponad połowę mniej (około 2 mln), a w dopiero co rozpoczętym sezonie odnotowano już 54.848 podejrzeń i zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność od 8 do 15 września 2018 r. wynosiła 17,8 na 100 tys. ludności. Czy sezon 2018/2019 przyniesie niechlubny rekord, skoro Polska znajduje się na przedostatnim miejscu pod względem odsetka wyszczepialności w Unii Europejskiej?
Oliwka europejska zajmuje ważne miejsce w kulinarno-medycznej historii naszego kontynentu. Od dawna wykorzystywane są w obydwu dziedzinach owoce tego drzewa, ale warto wiedzieć, że także wyciąg z liści może być użyteczny w lecznictwie.
Dziś o 3:54 rozpoczęła się astronomiczna jesień. Słońce weszło w znak Wagi, a dzień zrównał się z nocą. W tym roku jesień potrwa do 21 grudnia, gdy o godzinie 23:23 rozpocznie się astronomiczna zima.
Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą ochroną przeciw grypie oraz zapobiegają jej niebezpiecznym powikłaniom. Wzrost poziomu wyszczepialności byłby korzystny dla zdrowia Polaków i wpłynąłby pozytywnie na budżet państwa. To również pierwszy sezon grypowy, w którym osoby powyżej 65 r.ż. będą mogły skorzystać z refundowanych szczepionek przeciw grypie.
Nowe szczepionki trafiły do zakładów opieki zdrowotnej i aptek. Kolejny sezon grypowy przed nami. Wczesna jesień to odpowiedni czas na zabezpieczenie organizmu, które wzmocni odporność przed nadchodzącą falą zachorowań.
Już od 11 września polkowiccy seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Dzięki kolejnej akcji ochronnej, finansowanej od 12 lat z budżetu gminy, pacjenci będą mniej narażeni na niebezpieczne powikłania pogrypowe w okresie jesienno-zimowym.
W Białymstoku już od września seniorzy powyżej 60. roku życia będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Przygotowanych zostanie ponad 3,8 tys. szczepionek. Na realizację programu szczepień miasto wyda około 190 tys. zł.
Choroby układu sercowo-naczyniowego to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Powikłania pogrypowe są szczególnie groźne dla osób leczących się z powodu chorób układu krążenia oraz osób starszych, a jednym z najgroźniejszych jest zapalenie mięśnia sercowego.
22 czerwca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło projekt nowego obwieszczenia refundacyjnego. Jest ono korzystne dla osób po 65 roku życia, które uzyskają dostęp do szczepień przeciw grypie z 50% odpłatnością. Środowisko medyczne z niecierpliwością czekało na te zmiany. Osoby starsze należą do jednej z grup ryzyka, które ze względu na możliwość wystąpienia groźnych powikłań powinny poddawać się corocznym szczepieniom, jednak mimo to poziom wyszczepialności w Polsce nadal jest na niskim poziomie i w zeszłym sezonie wyniósł zaledwie 3,7%.
Piękna pogoda i wypoczynek nie kojarzą się chorobami i leczeniem. Jest jednak kilka infekcji, które mogą uprzykrzyć letni urlop. Zaś wymarzony wypoczynek może się skończyć z gorączką i chusteczką przy nosie. Angina czy przeziębienie mogą nas przecież dopaść latem, a nie tylko jesienią lub zimą. Chorobotwórcze bakterie i wirusy nie rozróżniają pór roku.
Imbir pochodzi z cieplejszych części Azji, takich jak Chiny, Japonia i Indie, ale uprawiany jest także Ameryce Południowej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Stosuje się go zarówno w kulinariach, jak i celach medycznych.
W upalne dni szczególnie doceniamy klimatyzację, bo bez niej trudno byłoby swobodnie funkcjonować. Równocześnie jednak istnieje obawa o to, że klimatyzowane powietrze może negatywnie wpływać na zdrowie. Jak naprawdę rzeczy się mają?
Nie stać nas na dalsze zaniechanie refundacji szczepień przeciw grypie dla grup ryzyka, przede wszystkim dla seniorów – uważa prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Nowe badanie rzuca światło na zagrożenia dla zdrowia, jakie stwarzają chorzy pasażerowie samolotów.
Chcociaż powszechny dostęp do Internetu ułatwia nam zdobywanie wiedzy, pewne nieuzasadnione naukowo przekonania dla wielu ciągle pozostają w mocy. Inne opinie z kolei zyskują nagle ogromny rozgłos jako obalające dotychczasowe poglądy, tymczasem ich realna zasadność jest nikła. Przejrzyj listę pięciu popularnych mitów.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem