Jedna z bydgoskich przychodni testuje na osobach po 65 roku życia szczepionki przeciw grypie. Na drzwiach placówki widnieje informacja, że szczepienia dla tej grupy wiekowej są bezpłatne, ale brakuje tam dopisku, że chodzi o szczepienia testowe – pisze Gazeta Pomorska.
Co roku na przełomie jesieni i zimy, a później także na przedwiośniu wielu z nas nęka tzw. grypa żołądkowa. Jest ona wywoływana przez wirusy jelitowe, (najczęściej rotawirusy), które dostają się do organizmu razem z pokarmem lub drogą oddechową. Zakażenie następuje albo w kontakcie z osobą zainfekowaną, albo poprzez styczność z zanieczyszczonymi przedmiotami. Grypa żołądkowa jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób w podeszłym wieku.
Do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Katowicach wpłynęło w ostatnich tygodniach kilkanaście informacji o pacjentach, którzy zostali zaszczepieni przeterminowanymi szczepionkami przeciwko grypie. W związku z zaistniałą sytuacją wojewoda śląski zaapelował do pielęgniarek i pacjentów o dokładne sprawdzanie daty ważności przyjmowanych i podawanych szczepionek – pisze Gazeta Wyborcza.
Gdy z nosa cieknie, a w gardle drapie, mało która z nas wygląda ładnie. Pół biedy, gdy możemy pozwolić sobie na chorowanie w domu, czasem jednak trzeba mimo choroby pójść do pracy czy na ważne spotkanie i wyglądać „jak człowiek”. Pomóc w tym może odpowiedni makijaż.
Łódź bierze przykład z Krakowa i oferuje mieszkańcom bezpłatne szczepienia przeciwko grypie.
Na bóle głowy skarży się aż 70% Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. Nieleczenie zaś przypadłości tego rodzaju może przyczynić się do wzrostu natężenia problemu i obniżenia jakości życia. Zdarza się, że ból głowy w dużym stopniu utrudnia zwykłe czynności, nie wspominając o trudniejszych zadaniach i planach.
Co piąty wypadek drogowy może być spowodowany przez kierowcę będącego pod wpływem tabletek działających usypiająco – alarmuje Dziennik. Takie wyniki przyniósł najnowszy raport Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Pełnia wiosny jest okresem zmian, które zachodzą nie tylko w otaczającym nas świecie przyrody, lecz również w nas samych. To okres obniżonej odporności, przeziębień i wirusów – organizm, osłabiony ubogą dietą niedoborem światła słonecznego oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi, jest teraz bardziej podatny na infekcje.
Choroby wywoływane przez wirusy nie tylko łatwo się rozprzestrzeniają, ale bywają też bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Jednym ze sposobów ustrzeżenia się przed grypą jest szczepionka. Możliwe, iż naukowcom uda się stworzyć lek, który będzie uodparniał na całe życie.
Przestrzeganie podstawowych zasad higieny to najlepszy sposób ochrony przed chorobami zakaźnymi – donoszą naukowcy.
Płyny i mydła antybakteryjne to środki niszczące bytujące na naszej skórze bakterie. Niestety, preparaty te niszczą zarówno te dobre, pożyteczne bakterie, jak i złe, chorobotwórcze, tak więc powinniśmy używać ich z rozwagą.
Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych. Statystyki są alarmujące, 90% spośród 35 000 osób zmarłych z powodu grypy lub jej powikłań w Stanach Zjednoczonych stanowiły osoby powyżej 65- go roku życia.
Przyszła jesień, a wraz z nią pora coraz większej ilości zachorowań. Możemy się jednak przed tym skutecznie ochronić. Często bywa tak, że z powodu braku czasu i zabiegania, nie zwracamy uwagi na zwykłe przeziębienie. Tymczasem może to być grypa. Bywa ona często bagatelizowana, mimo że jest to ostra i bardzo zaraźliwa choroba układu oddechowego.
Zmienna jesienna pogoda i niska temperatura sprzyjają przeziębieniu, grypie i anginie. Jeśli wzmocnisz swój układ immunologiczny będzie on wstanie stoczyć walkę z jesienno-zimowymi dolegliwościami.