Grypa sama w sobie jest bardzo nieprzyjemne i wyłącza z normalnego życia na co najmniej kilka dni. Problemy mogą się jednak nie skończyć w takim czasie - powikłania związane z tą chorobą są często bolesne i bardzo poważne.
Główny Inspektor Sanitarny wydał informację kierowaną do osób starszych. Zaleca w niej między innymi ograniczenie przebywania w miejscach publicznych, częste mycie rąk oraz dezynfekcję dotykanych powierzchni. Prezentujemy pełną treść informacji GIS.
Chińskie badania pokazują, we wczesnej fazie epidemii zakażenie koronawirusem było śmiertelne dla 1,4 proc. pacjentów. Oznacza to, że zagrożenie śmiercią z powodu Covid-19 jest znacznie niższe niż w przypadku niedawnych epidemii SARS i MERS.
Osoby starsze i ciężko chore na grypę wracają do zdrowia średnio dwa lub trzy dni wcześniej, jeśli otrzymują określone leki. Pozostali pacjenci odzyskują zdrowie średnio o jeden dzień wcześniej dzięki takiemu leczeniu.
Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała zestaw rad dotyczących ograniczania ryzyka zakażenia koronawirusem.
Nowy koronawirus o nazwie 2019-nCoV rozprzestrzenia się na świecie. Zarażonych jest już niemal 40 tysiecy ludzi. Jak uniknąć zakażenia?
Z Tajlandii płyną drobre wiadomości na temat możliwości leczenia koronawirusów. Tamtejsi lekarze ogłosili, że kombinacja leków stosowanych przy grypie i HIV pozwala zwalczać wirusa.
Niedawne badania wykazały, że uniknięcie grypy dzięki szczepieniom może złagodzić obciążenie organizmu związane z atakami serca i udarami ciała.
Musisz wybrać się do lekarza? Najlepiej zrób to rano. O wczesnej godzinie może być najefektywniejszy w rozpoznaniu choroby.
W minionym sezonie wśród osób, które skorzystały z refundowanych szczepień przeciw grypie znalazły się aż 84 osoby, które przekroczyły setny rok życia. Najstarsze osoby, które skorzystały ze szczepień mają 106 lat. Ryzyko poważnych powikłań, jakie niesie za sobą zachorowanie na grypę wzrasta wraz z wiekiem. Seniorzy świadomi niebezpiecznych pogrypowych powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą zagrozić ich życiu, coraz częściej szczepią się przeciw grypie.
Jeśli chcesz zapobiec infekcjom, zarówno tak powszechnym, jak przeziębienie i grypa, jak i znacznie poważniejszym, dostatecznie często myj ręce. Ta prosta czynność jest trudna do przecenienia, jeśli chodzi o unikanie zarazków, także tym antybiotykoopornym.
W tym sezonie z powodu grypy i jej powikłań zmarło w Polsce ponad 140 osób, co jest największą od pięciu lat liczbą. Za wyższą śmiertelność odpowiada wirus A/H1N1, który niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań. O tym jakie grupy społeczne są najbardziej zagrożone zachrowaniem na grypę, jak możemy odróżnić tę chorobę od zwykłego przeziębienia oraz jak z nią walczyć, mówią profesor Joanna Chorostwska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Stworzenie szczepionek przeciwko niektórym chorobom zakaźnym i upowszechnienie ich stosowania od dziesięcioleci uznaje się za jedno z największych osiągnięć ludzkości. Szczepionki chronią przed chorobami czasem pozornie banalnymi, ale obciążonymi groźnymi powikłaniami, takimi jak grypa, odra, ospa wietrzna, krztusiec, świnka, itp. Szczepionka może dziś ochronić nawet przed zachorowaniem na raka, wywoływanego infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego. Dzięki szczepieniom udało się całkowicie wyeliminować ospę prawdziwą, a kilka kolejnych chorób może zniknąć ze światowych meldunków epidemiologicznych w niedalekiej przyszłości.
Trudno uchronić się przed nią, jeżeli jej wirus już znajdzie się w naszym otoczeniu. Wszystkie miejsca, w których spotykamy ludzi - dom, praca, szkoła czy środki komunikacji miejskiej, miejsca doskonałe do rozprzestrzeniania się wirusa, który wywołuje grypę. Jak uniknąć zakażenia i dbać o odporność?
Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) ostrzega, że w 2019 roku świat będzie musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi zdrowia. Wśród nich są: epidemie chorób, które wracają ze względu na rosnącą popularność ruchów antyszczepionkowych, zagrożenie lekoopornymi drobnoustrojami, rosnący wskaźnik otyłości, zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu i rozliczne kryzysy humanitarne.