Osoby z nowotworami i grupami krwi innymi niż 0 mają wyższe ryzyko rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ), czyli zakrzepów krwi w żyłach, trzy miesiące po wstępnej diagnozie.
Grupa krwi może być powiązana z ryzykiem wczesnego udaru mózgu. Jak ustalono, może odgrywać rolę w udarach niedokrwiennych, które są spowodowane blokadą przepływu krwi do mózgu, występujących u osób poniżej 60 roku życia.
Niedawno świat obiegła wiadomość o przeprowadzonycm w Chinach badaniu, które miało wykazać, że osoby z grupą krwi A mogą być bardziej podatne na koronawirusa, natomiast osoby z krwią typu O mogą być bardziej odporne. Nie jest to jednak w pełni sprawdzone.
Od 22 do 26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Według danych w Polsce jedynie 1,7% ludzi oddaje honorowo krew. To wciąż bardzo mało, a potrzeby w bankach krwi są ogromne.
14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Według danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Natomiast w Polsce jedynie 1,7 proc. ludzi oddaje honorowo krew.
Osoby, które mają grupę krwi 0, wydają się być bardziej chronione przed demencją.
Uczeni przeprowadzili badania, z których wynika, że niektóre grupy krwi mogą sprzyjać rozwojowi cukrzycy u kobiet.
Światowy Dzień Krwiodawstwa jest corocznym wydarzeniem pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia.
Grupa krwi może mieć wpływ na zdrowie. Grupy A, B i AB nieznacznie zwiększają ryzyko chorób serca.
W 2010 r. w wypadkach na polskich drogach zginęło 3 907 osób. Choć to prawie 15% mniej w porównaniu do roku poprzedniego, ofiar śmiertelnych w naszym kraju jest wciąż więcej niż w ponad dwukrotnie liczniejszych Niemczech.
Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i wszyscy ci, którzy interweniują na miejscu wypadków, wielokrotnie napotykają na trudności, kiedy muszą skontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych. W/w służby proponują, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numery służąca w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osobami poszkodowanej.
Dawniej grupę krwi wpisywano do tzw. książeczkowych dowodów osobistych. Dziś, kiedy wszyscy posługujemy się nowymi dowodami, brakuje miejsca, gdzie można wpisać tak ważne, często mogące uratować nasze życie dane. Wyjściem z tej sytuacji jest Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi Krewniaka, którą promują Fundacja Krewniacy i sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka.
Po katastrofie polskiego autokaru we Francji lekarze zachęcają swoich pacjentów do wpisywania do telefonów komórkowych, oprócz numerów osób najbliższych również własnej grupy krwi. Tego typu informacja w chwili wypadku może uratować ludzkie życie - podaje "Życie Warszawy".