Palenie papierosów prowadzi do wielu rozmaitych problemów zdrowotnych. Jakby tego było mało, ma ogromny wpływ na wygląd - negatywny oczywiście. Powoduje zmarszczki, wiotczenie skóry i zmienia odcień cery. Ponadto „zapewnia" nieświeży oddech, pożółkłe zęby i poplamione palce. Lista powodów, dla których warto skończyć z tym nałogiem wydaje się nie kończyć.
Antybiotyki są podstawą współczesnej medycyny. Ale w niedalekiej przyszłości będziemy musieli jeszcze raz nauczyć się żyć bez nich. To trudne wyzwanie.
Ponad 73% polskich lekarzy nie czuje się odpowiednio przygotowanych do rozpoznawania i leczenia gruźlicy - wynika z sondażu przeprowadzonego przez największy portal społecznościowy dla lekarzy Konsylium24.pl.
Jak zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia, w poniedziałek zostanie opublikowana nowa lista leków refundowanych. W 2009 roku ma zostać aktualizowana dwukrotnie.
Wszyscy płatnicy składki na ubezpieczenie zdrowotne powinni mieć pewność, że zawsze uzyskają fachową opiekę medyczną. Funkcjonowanie służby zdrowia w naszym kraju jest jednak szeroko krytykowane, pacjenci narzekają m. in. na długie oczekiwanie na wizytę u specjalistów. Trzeba jednak przyznać również, że niewielu ludzi na bieżąco sprawdza możliwości bezpłatnych badań profilaktycznych.
Jak wynika z raportu World Hepatitis Alliance (WHA), aż 500 000 ludzi na świecie (co 12 mieszkaniec naszego globu) choruje na wirusowe zapalenie wątroby typu B, bądź C, a większość z nich nie ma świadomości swojego schorzenia. WHA wraz ze stowarzyszeniami z 55 krajów świata postanowiła zorganizować kampanię "Czy ja jestem tym 12-tym?", ma ona na celu popularyzowanie profilaktyki i informacji na temat choroby.
Stosowana dotychczas metoda wykrywania gruźlicy polega na pobraniu śliny pacjenta i hodowaniu prątków. Dzięki pracy naukowców z Wielkiej Brytanii diagnostyka tej choroby może stać się szybsza i łatwiejsza.
Gruźlica to choroba na, którą umiera rocznie w skali świata 1,8 mln osób, około 9 mln zaraża się nią. Dostępne szczepionki pozwalają zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobą, jednak ich wadą jest krótkotrwałość.
Szacuje się, że około 70 proc. populacji miało kontakt z prątkami gruźlicy, jednak wniknięcie prątków do organizmu nie jest jednoznaczne z zachorowaniem na tę chorobę. Jej przebieg uzależniony jest bowiem od wielu czynników indywidualnych, min.: stanu układu immunologicznego, wieku i uwarunkowań genetycznych.
Dziś mija dokładnie 111 lat od dnia, gdy niemiecki fizyk Wilhelm Roentgen odkrył nowy typ promieniowania, które sam nazwał promieniowaniem X. W 1901 roku odkrycie to zapewniło mu Nagrodę Nobla z fizyki.