Niezależnie od tego, czy śpiewają w chórze, grają na pianinie w salonie, śpiewają hymny w kościele, czy po prostu gwiżdżą do utworu w radiu, niemal wszystkie starsze osoby twierdzą, że muzyka daje im znacznie więcej niż tylko rozrywkę.
Na Uniwersytetcie w Exeter odkryto, że angażowanie się w muzykę przez całe życie wiąże się z lepszym zdrowiem mózgu w starszym wieku.
Na Uniwersytecie Bath sprawdzono wpływ nauki gry na instrumencie muzycznym na zdolność mózgu do przetwarzania obrazów i dźwięków. Okazuje się, że nabycie takich umiejętności nie tylko usprawnia pracę mózgu, ale też poprawia nastrój.
Gdy wkraczamy w wiek emerytalny, większość z nas nie już tak bystra mentalnie jak kiedyś. Według eksperta z University of Alberta jednak znacząca część ludzi ma zdolność odwrócenia osłabienia umysłowego, które towarzyszą starzeniu się.
Trening muzyczny ma istotny wpływ na zdolność układu nerwowego do przetwarzania obrazu i dźwięku i może mieć istotny wpływ na poprawę komunikacji werbalnej.
Utrzymanie odpowiedniej aktywności fizycznej i umysłowej w średnim wieku może wiązać się z niższym ryzykiem rozwoju demencji w kilka dekad później, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Neurology.
Właściwie kalorie spalamy nieustannie, nawet podczas samego jedzenia czy snu. Problem polega jednak na tym, że najbarziej powszechny obecnie sposób odżywiania się zapewnia nam więcej energii niż jesteśmy w stanie wykorzystać, stąd tak częstym problemem jest nadwaga i otyłość.
Można żyć z jedną nerką, jedynie częścią żołądka, bez fragmentu wątroby, ale mózg potrzebny jest nam w całości. Co prawda, wraz z wiekiem nieco się kurczy i wielu ludzi doznaje łagodnych zaburzeń poznawczych, na szczęśie jednak, można zadbać o ostrość umysłu także w starszym wieku. Trzeba traktować mózg podobnie jak mięśnie - brak ćwiczeń prowadzi do zaniku, więc jeśli nie chcesz osłabienia możliwości poznawczych, zacznij trening już dziś.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca