W ciągu ostatnich dwóch lat istotnie zmieniły się nasze zwyczaje związane z wypłatą i posiadaniem gotówki. Z jednej strony rzadziej pobieramy ją z bankomatów, choć ich wciąż w naszym kraju przybywa. Z kolei, gdy już się na to decydujemy, podejmujemy kwotę o 25% wyższą, niż było to jeszcze w 2014 r. Najszybciej od 2008 r. przyrasta wartość gotówki w obiegu. Na przestrzeni dwóch lat nastąpił wzrost aż o 30%.
Beztroskie wakacje to nie tylko wcześniej wykupione bilety lotnicze i złocisty piasek na plaży. Wyjeżdżając na wakacje musimy się zabezpieczyć na różne ewentualności. Co zrobić, gdy Twoja karta kredytowa zostanie zablokowana, skradziona lub najzwyczajniej w świecie zabraknie Ci gotówki na wakacjach? Skąd wziąć pieniądze potrzebne na „już”?
W tym roku po raz pierwszy obchodzimy w Polsce „Dzień bez płacenia gotówką”. Akcję wspiera Narodowy Bank Polski. Płatności bezgotówkowe w Polsce stanowią jedynie 20% transakcji w stosunku do 80% transakcji nadal realizowanych w gotówce, podczas gdy w UE te wskaźniki wynoszą, według szacunków EBC z 2012 r., odpowiednio 40% i 60%. „Dzień bez płacenia gotówką” powinien zachęcać osoby, które realizują swoje płatności wyłącznie gotówką i nie posiadają jeszcze rachunku bankowego do jego założenia i wykorzystywania elektronicznych instrumentów płatniczych.
Jeżeli na urlop wybieramy się do krajów, w których obowiązują takie waluty jak euro, funt brytyjski, dolar amerykański czy frank szwajcarski, najlepiej zabrać ze sobą pieniądze kupione w Polsce. Problem stanowić mogą inne, mniej popularne waluty. W tej sytuacji Expander radzi, aby zaopatrzyć się w kraju w euro i dopiero na miejscu część pieniędzy wymienić na lokalną walutę. Warto także oprócz gotówki, na wszelki wypadek, zabrać na wakacje kartę płatniczą.
Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w kraju funkcjonuje niemal 21 tys. bankomatów. Polacy przyzwyczaili się już, że w razie potrzeby zawsze znajdą urządzenie, z którego bez problemu mogą pobrać gotówkę. W czasie wakacji taki komfort nie zawsze jest standardem.
Polscy seniorzy nie radzą sobie z nagłymi wydatkami i nie są w stanie oszczędzać – wynika z raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Wydatki takie jak np. nierefundowana przez NFZ rehabilitacja czy niezbędny remont w mieszkaniu to dla wielu emerytów ogromny problem. Ponad połowa z nich posiada środki jedynie na pokrycie wydatków bieżących. Jak temu zaradzić?
Transakcje bezgotówkowe wybieramy ze względu na wygodę, szybkość, bezpieczeństwo, możliwość dokładnego śledzenia wydatków a także z obawy, że gotówka może zostać skradziona. Dzięki karcie podróż staje się wygodniejsza - znika problem innych walut, konieczności szukania bankomatu, czy ciągłego martwienia się o bezpieczeństwo gotówki zabranej w podróż.
Badania nawyków płatniczych Polaków podczas krajowych wakacji przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Euronet w maju tego roku wskazują, że na wakacjach w kraju konieczne jest noszenie przy sobie gotówki. Co drugi Polak podczas urlopu spotkał się z odmową możliwości zapłaty kartą płatniczą za swoje zakupy.
Nieprawdziwe informacje o koszcie pożyczki, wyższe niż dozwolone opłaty związane z jej udzieleniem – to niektóre z wielu bezprawnych praktyk stosowanych przez Polską Korporację Finansową Skarbiec. UOKiK nakazał zmianę wszystkich niedozwolonych działań i nałożył karę ponad 1,2 mln zł. W trosce o konsumentów decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
13 proc. gospodarstw domowych w Polsce deklaruje, że spłaca obecnie kredyt lub pożyczkę gotówkową. Kolejne 5 proc. rozważa ich zaciągnięcie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – wynika z najnowszego raportu ARC Rynek i Opinia.
W masowych płatnościach gotówka jest ciągle najpopularniejszym narzędziem rozliczeń - podaje portal finansowy Bankier.pl. W ciągu ostatnich kilku lat zwiększyło się jednak grono rodaków korzystających z internetowych przelewów i innych form bezgotówkowych. Badania NBP pokazują, że punkty kasowe powoli oddają pole bankom.
Co roku duża część Polaków decyduje się na wakacje za granicą. Do niedawna wiązało się to z koniecznością zabierania ze sobą dużych sum w gotówce. Dziś, w dobie kart płatniczych, nie jest to już konieczne. Jednak sporo osób jest nadal bardzo nieufnych wobec plastikowego pieniądza, szczególnie podczas pobytów za granicą. Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) podpowiada więc, jak sprawić, żeby korzystanie z karty w innych krajach było łatwe i bezpieczne.
Polacy są bardzo zachowawczy korzystając z kart i choć uważają karty za najbezpieczniejszą formę płatności, to na wyjazdy zagraniczne ponad 70% z nas zabiera gotówkę - wynika z badań Instytutu Homo Homini przeprowadzonych na zlecenie Banku Zachodniego WBK.
Płacąc za gaz, energię lub regulując inne rachunki możesz skorzystać z wielu możliwości. O czym warto pamiętać wybierając tzw. okienko kasowe? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina jak bezpiecznie dokonywać płatności przy pomocy pośredników.
Już 78 proc. Polaków ma konto bankowe, ale nadal spora grupa obywateli wykazuje nieufność wobec obrotu bezgotówkowego - dowodzi badanie zlecone przez NBP.