Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komitet Farmaceutyczny przy Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce ogłosili raport „Starzejące się społeczeństwo jako wyzwanie ekonomiczne dla europejskich gospodarek" opracowany przez ekspertów obu tych organizacji. Autorzy dokumentu zwracają uwagę na konieczność podjęcia wielosektorowych działań i współpracy rozmaitych instytucji na rzecz większego wykorzystania innowacji w medycynie, czyli w prewencji, diagnostyce i leczeniu, w celu poradzenia sobie z wyzwaniem starzenia się społeczeństwa, zwłaszcza w kontekście dyskusji na temat wydłużenia wieku emerytalnego.
Europejski zespół naukowców pracujących pod kierunkiem Uniwersytetu w Warwick w Wlk. Brytanii argumentuje, że "protestancki etos pracy", który wyłonił się w XIX w. mógł pomóc w większym napędzaniu gospodarek Europy Północnej w porównaniu z jej południowymi sąsiadami. Wyniki badań zaprezentowano w dwóch artykułach opublikowanych w czasopismach Quarterly Journal of Economics oraz Scandinavian Journal of Economics.
Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2009 r. był realnie wyższy o 1,7 procent w porównaniu z rokiem 2008 - podał Główny Urząd Statystyczny. W 2008 r. w porównaniu z 2007 r. wzrost PKB wyniósł 5 procent.
Niemal co piąty Polak jest zdania, że energia elektryczna jest jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii - wynika z raportu TNS OBOP, przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych. Tymczasem proces wytwarzania energii elektrycznej w znacznym stopniu związany jest z wysoką emisją do atmosfery szkodliwych dla środowiska gazów.
Kryzys gospodarczy, kolejne spory polityczne, wzajemne oskarżenia ludzi władzy o partykulryzm, nieumiejętność znalezienia konsensusu w sprawie obchodów rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów sprawia, że większość Polaków źle ocenia sytuację w kraju. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS, 57% respondentów jest niezadowolonych z tego, jak mają się sprawy w Polsce. Odmienna opinię wyraża 30% ankietowanych.
Jak oznajmił na XVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej Tomasz Misiak, tworzony jest projekt ustawy, która pozwoli na odliczenie wszystkich kosztów taniego Internetu przez osoby prywatne.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organization for Economic Co-operation and Development, OECD) powstała w 1960 roku, wówczas jeden na dwunastu obywateli krajów doń należących był w wieku 65 lat, bądź starszym. W 2005 roku ta proporcja osiągnęła postać: jeden na siedmiu.
„Przyczyny tkwią w dramatycznym spadku przyrostu naturalnego w ostatnich 25 latach (choć w 2006 r. pierwszy raz od 6 lat liczba urodzeń przewyższyła liczbę zgonów), jednak z uwzględnieniem migracji bilans jest ujemny - liczba ludności zmniejszyła się”, przyznaje Józef Oleński, prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Obawy o negatywny wpływ zmian demograficznych na naszą gospodarkę są uzasadnione.
Jak donosi styczniowy raport międzynarodowej firmy doradczej Aon Consulting, kraje, w których system emerytalny pozwala na wcześniejsze przechodzenie na emeryturę, mogą być zagrożone skutkami ekonomicznymi skrócenia okresu pracy.
Starzejąca się populacja, zmniejszająca liczba ludzi, którzy chcą i muszą pracować, może powstrzymać wzrost ekonomiczny Stanów Zjednoczonych i przysporzyć kłopotów bankowi centralnemu, stwierdził William Poole, przewodniczący Banku Rezerw Federalnych w St. Louis.
Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego we Wrocławiu uruchomiła Otwarty Uniwersytet Ekonomiczny, dostępny pod adresem internetowym www.WIEDZAinfo.pl.