16 października odbędzie się I Wrocławskie Forum Senioralne pod hasłem: “Samorząd – Biznes – NGO”, którego celem jest zainicjowanie szeroko rozumianej dyskusji nad możliwymi strategiami wspólnego działania w starzejącym się społeczeństwie.
160 tys. ton złota już wydobyła ludzkość – szacuje agencja Reutera. Niektórzy twierdzą, że to za mało i złota już wydobyliśmy 2,5 mln ton. Skąd te rozbieżności? Część złota może mieć postać tylko tzw. „papierową”.
Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Szczęścia, jedno z "najmłodszych" świąt na świecie.
Nie spodziewamy się i nie boimy recesji - wynika wynika z odczytu „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów". CHo trend jest wyraźnie spadkowy, w czerwcu słowo "recesja" pojawiało się w mediach o 10 proc. częściej niż w maju.
W Warszawie, w wieku 82 lat zmarł dzisiaj Mieczysław Wilczek, minister przemysłu w rządzie Rakowskiego. Był autorem ustawy o działalności gospodarczej z 1988 roku, która pozwoliła na szybki rozwój polskiej przedsiębiorczości.
Dziś w Warszawie po długiej chorobie zmarł Tadeusz Mosz, jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich dziennikarzy ekonomicznych. Miał 60 lat.
Wysokie bezrobocie w Polsce i w wielu innych krajach nie oznacza bynajmniej, że pracodawcy nie mają problemu ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Trudności z obsadzeniem stanowisk w swoich firmach spotykają ponad jedną trzecią pracodawców - wynika z badania „Niedobór talentów”, przeprowadzonego przez ManpowerGroup.
W wieku 75 lat zmarł w Warszawie Aleksander Gudzowaty, polski biznesmen, prezes Bartimpeksu, jeden z najbogatszych Polaków przełomu XX i XXI wieku i symboli przemian gospodarczych po 89 roku.
Wskaźnik medialności recesji ponownie rośnie. W sierpniu podniósł się o 4,5 proc., osiągając wartość 306 punktów wobec 293 w lipcu – podał „Press-Service Monitoring Mediów”. Informacje te stanowią – w połączeniu z fatalnymi danymi płynącymi z polskiej gospodarki – wyraźne ostrzeżenie przed tym, co najprawdopodobniej czeka nas już jesienią i w 2013 roku.
Polska gospodarka zwalnia znacznie łagodniej, niż miało to miejsce w latach 2008 i 2009 – twierdzą analitycy BRE Banku. Jak przewidują eksperci BRE, w kolejnych kwartałach polski PKB będzie obniżać się bardzo powoli, między innymi z uwagi na postępujące równoważenie się naszej gospodarki – względnie wysoką dynamikę inwestycji, wynikającą z odbudowy mocy produkcyjnych i niższą dynamikę konsumpcji.
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komitet Farmaceutyczny przy Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce ogłosili raport „Starzejące się społeczeństwo jako wyzwanie ekonomiczne dla europejskich gospodarek" opracowany przez ekspertów obu tych organizacji. Autorzy dokumentu zwracają uwagę na konieczność podjęcia wielosektorowych działań i współpracy rozmaitych instytucji na rzecz większego wykorzystania innowacji w medycynie, czyli w prewencji, diagnostyce i leczeniu, w celu poradzenia sobie z wyzwaniem starzenia się społeczeństwa, zwłaszcza w kontekście dyskusji na temat wydłużenia wieku emerytalnego.
Europejski zespół naukowców pracujących pod kierunkiem Uniwersytetu w Warwick w Wlk. Brytanii argumentuje, że "protestancki etos pracy", który wyłonił się w XIX w. mógł pomóc w większym napędzaniu gospodarek Europy Północnej w porównaniu z jej południowymi sąsiadami. Wyniki badań zaprezentowano w dwóch artykułach opublikowanych w czasopismach Quarterly Journal of Economics oraz Scandinavian Journal of Economics.
Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2009 r. był realnie wyższy o 1,7 procent w porównaniu z rokiem 2008 - podał Główny Urząd Statystyczny. W 2008 r. w porównaniu z 2007 r. wzrost PKB wyniósł 5 procent.
Niemal co piąty Polak jest zdania, że energia elektryczna jest jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii - wynika z raportu TNS OBOP, przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych. Tymczasem proces wytwarzania energii elektrycznej w znacznym stopniu związany jest z wysoką emisją do atmosfery szkodliwych dla środowiska gazów.
Kryzys gospodarczy, kolejne spory polityczne, wzajemne oskarżenia ludzi władzy o partykulryzm, nieumiejętność znalezienia konsensusu w sprawie obchodów rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów sprawia, że większość Polaków źle ocenia sytuację w kraju. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS, 57% respondentów jest niezadowolonych z tego, jak mają się sprawy w Polsce. Odmienna opinię wyraża 30% ankietowanych.