Grypa czy przeziębienie o tej porze może dopaść każdego z nas i każdy z nas ma swoje ulubione, przekazywane często z pokolenia na pokolenie, sposoby walki z tymi chorobami.
Jesień i zima to czas, w którym trudno uniknąć przeziębienia, są jednak domowe sposoby, które złagodzą uciążliwe objawy infekcji.
Przyszła jesień, a wraz z nią pora coraz większej ilości zachorowań. Możemy się jednak przed tym skutecznie ochronić. Często bywa tak, że z powodu braku czasu i zabiegania, nie zwracamy uwagi na zwykłe przeziębienie. Tymczasem może to być grypa. Bywa ona często bagatelizowana, mimo że jest to ostra i bardzo zaraźliwa choroba układu oddechowego.
Na podstawie dużych badań epidemiologicznych udowodniono, że przewlekłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet oraz raka jelita grubego. Obiecujące są także efekty stosowania ibuprofenu w leczeniu wspomagającym w chorobie Alzheimera.
Angina to zakaźna, ogólnoustrojowa choroba, której przyczyną są bakterie (paciorkowce, rzadziej gronkowce). Drobnoustroje rezydują w jamie ustnej, nosie, gardle, działanie układu immunologicznego powstrzymuje objawy chorobowe, w niesprzyjających warunkach jednak dochodzi do zachorowania. Angina przebiega zazwyczaj bez poważniejszych komplikacji i po odpowiedniej kuracji pacjent wraca do zdrowia, nie wolno jej jednak ignorować, ponieważ może doprowadzić do groźnych powikłań, również zagrażających życiu.
Nieuchronnie zbliża się czas jesienno – zimowych infekcji, które niestety czasem muszą być leczone antybiotykami. Leki te mają zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników, a wokół ich stosowania narosło już mnóstwo mitów. O czym więc trzeba pamiętać zażywając antybiotyk?
Przeziębienie jest zakażeniem górnych dróg oddechowych, czyli wirusowym zapalenie błony śluzowej gardła, nosa, krtani. Wywoływane jest przez ponad 200 wirusów, są to najczęściej: rinowirusy, koronawirusy i adenowirusy, nierzadko do zachorowania przyczyniają się wirusy pagrypy, tj. wirusy RS (respiratory syncytial virus). Proces chorobowy rozpoczyna się stopniowo dwa, trzy dni po zakażeniu wirusem.
Z danych Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że coraz więcej osób choruje na grypę. Tylko na przełomie lutego i marca, w okresie 2 tygodni zgłoszono aż 74 tysiące zachorowań. W ubiegłym roku w tym samym okresie odnotowano 17 tysięcy przypadków grypy.
Udar cieplny to stan spowodowany zbyt intensywnym, nadmiernym działaniem wysokiej temperatury na nasz organizm. Szczególnie narażoną grupę stanowią osoby w podeszłym wieku, osoby zmęczone, wyczerpane, a także te które są pod wpływem leków mogących zaburzyć proces termoregulacji. Należy pamiętać, że jednym z powikłań udaru może być śpiączka, zaś w niektórych przypadkach może on stanowić zagrożenie dla życia.