Nie ma sensu się złościć. Warto uczyć się zachowywać stoicki spokój, ponieważ taka postawa przekłada się na realnie niższe ryzyko problemów zdrowotnych. Ustalono np., że osoby zadwolone z życia mogą liczyć na niższe ryzyko udaru.
Czasem warto zapomnieć o kurtazji i powiedzieć, co się myśli, dzięki temu osłabnie odczuwany stres.
Oksytocyna, substancja zwana „hormonem miłości", wpływa na nasz organizm podobnie jak alkohol - sprawia, że stajemy się bardziej hojni, empatyczni, albo też aroganccy, zazdrośni czy agresywni.
„Always look on the bright side of life" („Zawsze patrz na jasną stronę życia") śpiewała grupa Monty Pythona i miała rację, przynajmniej jeśli chodzi o profilaktykę udarów. Ludzie o pozytywnym nastawieniu nie tylko są szczęśliwsi, ale i mniej narażeni na problemy zdrowotne.
Nowe badania wykazały związek pomiędzy ryzykiem udaru mózgu a stresem, wrogością i nastrojami depresyjnymi.
Nowe badania wykazały, że gniew jest związany z wyższym ryzykiem chorób serca.
Zajeżdżanie drogi oraz ciągłe zjeżdżanie z pasa na pas, a także nadmierna prędkość i przejawy wrogości są wśród najczęstszych skarg jednych kierowców na drugich, wynika z badania przeprowadzonego przez kanadyjskie Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego (Centre for Addiction and Mental Health, CAMH).
Mel Gibson zakończył terapię panowania nad gniewem. Na leczenie został skierowany przez sąd. Gwiazdor trafił na salę rozpraw w związku z domniemanym pobiciem swojej byłej dziewczyny.
Dieta powinna skutkować ładniejszą sylwetką i lepszym samopoczuciem. Owszem, takich efektów należy się spodziewać, gdy odpowiednio dobiera się nowy sposób odżywiania i nie oznacza on drastycznych zmian w dotychczasowej diecie. Nierzadko jednak nowe menu oznacza diametralne modyfikacje - także w stylu życia, to zaś wiąże się z frustracją, mówią uczeni.
Rozmowa z Bogiem może szczególnie przynieść komfort podczas trudnych chwil w życiu kobiet maltretowanych psychicznie i fizycznie. Według przeprowadzonego badania jest nawet korzystniejsza w wyzwalaniu swojej złości i wewnętrznych niepokojów.
Być może masz kłopoty z powstrzymaniem się od gniewu, zdarzają ci się nagłe, nie do końca uzasadnione wybuchy złości, bądź nie umiesz poradzić sobie z wypracowanymi dawno temu emocjonalnymi reakcjami. Na szczęście, to nie musi być „na stałe", warto wykonać odpowiedni trening i „przeprogramować" swoje zachowanie na bardziej znośne zarówno dla nas samych, jak i dla naszego otoczenia, pisze Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com
Zamknij oczy i pomyśl o kimś, kto cię skrzywdził. Wyrzuć z siebie cały ból, rozgoryczenie i złość, którą czujesz do swego krzywdziciela. Wrzyj ze wściekłości, wrzeszcz, delektuj się gniewem. Poczuj jak łomocze ci serce, gotuje się krew, a twoje myśli podążają w najmroczniejsze strony.
Z badań przeprowadzonych na Harvard School of Medical Health wynika, że ludzie, którzy nie potrafią kontrolować wybuchów złości, szybciej zmniejszają wydajność swoich płuc niż osoby umiejące zapanować nad ogarniającą ich wściekłością. Wrogość i wpadanie w furię osłabiają pracę płuc i intensyfikują proces ich starzenia się.
Naukowcy twierdzą, że aby egzystować dłużej i lepiej, trzeba wprowadzić niezbyt drastyczne, ale znaczące zmiany w swym życiu. Oto niektóre rady mające pozwolić na dożycie sędziwego wieku:
Jesteś optymistą? Masz dobre stosunki z rodziną i przyjaciółmi? Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz żyć dłużej. Według badań przeprowadzonych przez Mayo Clinic osoby, które pragną długowieczności, powinny zadbać o pozytywne nastawienie do świata.