Gniew i złość są bardziej szkodliwe dla zdrowia fizycznego osób starszych niż smutek. Wiążą się ze stanami zapalnymi, które z kolei sprzyjają przewlekłym chorobom, takim jak choroby serca, artretyzm i nowotwór.
Stres i złość mogą być szczególnie szkodliwe u pacjentów z niewydolnością serca - znacznie nasilają dolegliwość.
Powiedzenie komuś zdenerwowanemu czegoś tak prostego, jak „Rozumiem, dlaczego tak czujesz", może istotnie pomóc jemu/jej poczuć się lepiej.
Złość i wrogość mają związek zarówno z wyższym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca u osób zdrowych, jak i pogorszeniem problemów sercowo-naczyniowych u pacjentów z już istniejącą chorobą serca.
Stres psychiczny i gniew mogą mieć negatywnie wpływać na pacjentów z niewydolnością serca.
Odczuwasz złość? Nowe badania sugerują, że potrzebujesz więcej snu.
Różne emocje dominują w różnym okresie życia, to, jak zmienia się ich odczuwanie wraz z wiekiem, postanowili sprawdzić medycy z McLean Hospital.
Wiemy, że dieta ma wpływ na nasze zdrowie i poziom energii, ale czy może także oddziaływać na nasze relacje? Wygląda na to, że sprawdza się powiedzenie "jak głodny to zły". Opublikowane w tym tygodniu wyniki nowych badań sugerują, że niskie stężenie glukozy we krwi może nasilać gniew i agresję między małżonkami.
Nowy globalny raport Gallup Global Emotions Report, który objął ponad 140 krajów, pokazuje, że negatywne emocje stają się coraz powszechniejsze - wzrasta liczba ludzi, którzy odczuwają smutek i gniew.
W przypadku ludzi w starszym wieku, gniew jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia, zagaraża mu bardziej niż smutek.
Wraz z upływem czasu zmienia się wrażliwość na emocje. Badacze z McLean Hospital w Belmont mówią, że osoby w młodszym wieku bardziej koncentrują się na negatywnych emocjach, starsi zaś są wrażliwsi na te pozytywne.
Chyba każdemu zdarza się od czasu do czasu wpadać w gniew, warto jednak nauczyć się ograniczać takie stany ducha, bo są destrukcyjne nie tylko dla relacji z innymi, ale naszego stanu zdrowia. Oto kilka sposobów na zmniejszenie poczucia złości i innych negatywnych emocji, które mogą nas opanować.
Im dłużej trwa małżeństwo, tym lepiej komunikują się i spokojniej żyją na co dzień stanowiący je ludzie. Długi staż związku oznacza mniej kłótni.
Starość nierzadko kojarzy się z kłopotami zdrowotnymi, które wynikają z tego, że wraz z czasem organizm staje się słabszy fizycznie. Starszy wiek jednak przydaje nam także korzyści - w sferze zdrowia psychicznego jest raczej atutem, okazuje się bowiem, że seniorzy lepiej sobie radzą z negatywnymi emocjami.
„Gdy Polak głodny, to zły" - badania dowiodły, że to powiedzenie jest prawdziwe. Mało tego, dotyczy nie tylko nas, ale wszystkich innych narodów. Gniew związany z odczuwaniem głodu to realna emocja.