Wbrew powszechnym stereotypom związanym z płciami, kobiety nie są bardziej emocjonalne niż mężczyźni, mówią uczeni.
Gniew to potężna emocja wywołująca poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku milionów ludzi na całym świecie cierpiących na zespół lęku uogólnionego (Generalized Anxiety Disorder, GAD) gniew jest czymś więcej niż odczuciem, to czynnik, który zaostrza ich chorobę.
„Gniew jest potężną wewnętrzną siłą, która zdmuchuje światło rozumu", powiedział Ralph Waldo Emerson. Okazuje się jednak, że zagniewani ludzi mogą stać się bardziej racjonalni.
Stres psychiczny i gniew mogą szczególnie niekorzystnie wpływać na pacjentów z niewydolnością serca.
Uśmiech rzeczywiście może sprawić, że ludzie poczują się szczęśliwsi.
Gniew jest uważany przez psychologów za ciekawą emocję. Z jednej strony ma wymiar negatywny, ale z drugiej wykazuje też pewne cechy emocji pozytywnych. Uczeni odkryli np., że kojarzenie danego przedmiotu z gniewem sprawia, że ludzie chcą go zdobyć - jest to rodzaj motywacji, którą większość zwykle wiąże z pozytywnymi emocjami.
Ludzie nierzadko mówią, że muszą zapalić papierosa, żeby się uspokoić. Wszystko dlatego, że nikotyna rzeczywiście może pomóc ukoić nerwy - ale tylko na chwilę.
Związek bywa polem bitwy. Jeśli chodzi zaś o utrzymanie pokoju, dla żon jest ważniejsze niż dla mężów uspokojenie sytuacji po burzliwej kłótni, mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Słowa mogą być wskazówką, jak ludzie, niezależnie od języka, myślą o emocjach i przetwarzają je, mówią badacze z Penn State.
Już trzy noce z rzędu bez snu znacznie pogorszają samopoczucie psychiczne i fizyczne, ostrzegają eksperci z University of South Florida.
Gniew i złość są bardziej szkodliwe dla zdrowia fizycznego osób starszych niż smutek. Wiążą się ze stanami zapalnymi, które z kolei sprzyjają przewlekłym chorobom, takim jak choroby serca, artretyzm i nowotwór.
Stres i złość mogą być szczególnie szkodliwe u pacjentów z niewydolnością serca - znacznie nasilają dolegliwość.
Powiedzenie komuś zdenerwowanemu czegoś tak prostego, jak „Rozumiem, dlaczego tak czujesz", może istotnie pomóc jemu/jej poczuć się lepiej.
Złość i wrogość mają związek zarówno z wyższym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca u osób zdrowych, jak i pogorszeniem problemów sercowo-naczyniowych u pacjentów z już istniejącą chorobą serca.
Stres psychiczny i gniew mogą mieć negatywnie wpływać na pacjentów z niewydolnością serca.