Nowe francuskie badania wyodrębniły trzy kolejne czynniki rozwoju demencji. Na chorobę bardziej narażeni są ci, którzy mają niedociśnienie, wysoką glikemię i znacznie tracą na wadze.
Diabetycy muszą regularnie kontrolować poziom glukozy, by odpowiednio reagować na jego nadmierne skoki lub spadki, ale okazuje się, że i osoby bez cukrzycy powinny uważać na niewłaściwe poziomy glukozy we krwi.
Rośliny strączkowe mogą być bardzo pomocne w zmniejszeniu poziomu cukru we krwi, co chroni przed zaburzeniami metabolicznymi, w tym cukrzycą.
Lista korzyści z jedzenia orzechów jest długa. Wiadomo np., że wspomagają pracę nerek i poprawiają działanie układu krążenia. Ustalono też, że mogą usprawnić kontrolę cukrzycy.
Wytwarzana przez sam nasz mózg fruktoza (rodzaj cukru) może sprzyjać otyłości i cukrzycy.
Jeśli jesteś diabetykiem, regularne sprawdzanie poziomu cukru jest niezbedne. Na szczęście, obecnie każdy pacjent może zaopatrzyć się w glukometr i na bieżąco kontrolować glikemię. Aby jednak mieć pewność, że pomiar jest dobry, trzeba stosowac się do kilku reguł, w tym mieć czyste dłonie.
Chorzy na cukrzycę typu 2 powinni chodzić na spacer po obiedzie. Dzięki temu poposiłkowa glikemia (tj. poziomu cukru we krwi po jedzeniu) jest znacznie niższa.
WHO podaje, że na całym świecie na cukrzycę choruje ponad 400 milionów ludzi. Choroba jest główną przyczyną utraty wzroku, niewydolności nerek, zawału serca, udaru i amputacji kończyn. Zobacz, jak się ją diagnozuje.
Amerykańscy badacze nie mają dla nas dobrych wieści - jedzenie ziemniaków cztery razy w tygodniu zwiększa ryzko nadciśnienia u kobiet, a warzywa te stanowią przecież jeden z najpopularniejszych składników rodzimej kuchni.
Wiadomo już, że niedobór snu sprzyja różnym chorobom, w dzisiejszym świecie jednak dobry odpoczynek coraz częściej stanowi luksus. Ludzie są zapracowani, zabiegani i obarczeni wieloma obowiązkami, a w efekcie często niedosypiają. Warto wykorzystywać jednak każdą chwilę, by nadrobić zaległości w spaniu.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Polikliniki Gemelli w Rzymie i w King's College London, chirurgia metaboliczna jest bardziej efektywna niż konwencjonalne leczenie cukrzycy typu 2.
Cukrzyca to poważna choroba i jeśli pozostaje nieleczona, prowadzi do uszkodzenia narządów, a w konsekwencji i śmierci. Gdy chorobę odpowiednio wcześnie się rozpozna i pacjent podejmie zalecaną terapię, jakość jego życia nie powinna ulec osłabieniu. Problem jednak polega na tym, że wielu ludzi nie wie, że są diabetykami, a wszystko dlatego, że choroba nie daje specyficznych objawów, jej symptomy mogą być przypisywane innym dolegliwościom. Jeśli jednak doświadcza się kilku z podanych poniżej oznak, warto bezzwłocznie wykonać badania.
Oksytocyna, tzw. hormon miłości, może wpłynąć na zmniejszenie ilości przyjmowanych codziennie kalorii.
Opracowano tatuaż, który umożliwia bezbolesne monitorowanie stężenia glukozy we krwi diabetyków.
Połączenie treningu aerobowego i oporowego może być bardziej skuteczne niż wszelki inny rodzaj ćwiczeń w pomaganiu ludziom z cukrzycą w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.