Bolesne miesiączki i obfite krwawienia menstruacyjne mogą świadczyć o różnych schorzeniach dróg rodnych, a jednym z nich może być endometrioza. Co to za choroba? Jakie są jej objawy? Jakie mogą być jej konsekwencje? O endometriozie mówi prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Upływ czasu, trudne porody, przebyta menopauza czy wreszcie nieatrakcyjna budowa anatomiczna – to wszystko może prowadzić do zmian w funkcjonowaniu ciała kobiety. By im przeciwdziałać, panie coraz chętniej korzystają ze wsparcia, jakie oferuje ginekologia estetyczna. Od pewnego czasu niektóre zabiegi z tego zakresu wykonuje się przy użyciu nowoczesnego lasera.
Coraz więcej Polek decyduje się na plastykę warg sromowych. Konieczność czy fanaberia? O metodach i przyczynach poprawiania wyglądu miejsc intymnych opowiada dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej.
Klimakterium to okres w życiu kobiety, który charakteryzuje się stopniowym narastaniem niewydolności hormonalnej jajników. Klimakterium zarówno poprzedza menopauzę, jak i następuje po niej. Określany zamiennie przekwitaniem, może mieć różną długość i trwa nawet do 10 lat po ostatniej miesiączce kobiety. Natomiast menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. W naszej strefie klimatycznej przypada między 45 a 55 rokiem życia kobiety.
Trwa kampania społeczna „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię", która powstała w oparciu o pomysł uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Lublinie. Ma ona na celu zachęcenie kobiet do systematycznego wykonywania cytologii.
Jeżeli jest to możliwe i pozwala na to stan zdrowia prosimy, myjcie się przed wizytą w gabinecie lekarskim - apelują polscy lekarze.
Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w pochwie dorosłej, zdrowej kobiety występuje ok. 100 gatunków bakterii (tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Najliczniejsze są pałeczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy - jest on odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy, a więc stanowi naturalną substancję "antybakteryjną". Ponadto chroni przed nadmiernym namnażaniem się patogennych bakterii.
Lekarze, którzy leczyli sędziwą Chinkę z powodu bólu brzucha, z przerażeniem stwierdzili, że staruszka jest w ciąży. Martwy płód znajdował się w macicy kobiety przez sześćdziesiąt lat...
15 stycznia odbędzie się uroczysta premiera kalendarza „Dbamy o Nasze Życie!” przygotowanego w ramach kampanii „Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”. W kalendarzu na 2009 rok pojawi się 12 znanych Polek, które wraz ze swoimi przyjaciółkami przypominają nie tylko o konieczności profilaktyki raka szyjki macicy, ale także zwracają uwagę na naszą odpowiedzialność za zdrowie bliskich i przyjaciół.