Gdy słowa zawodzą, gesty mogą pomóc przekazać wiadomość - szczególnie osobom z zaburzeniami mowy. Międzynarodowy zespół badawczy wykazał, że słuchacze częściej i znacznie dłużej, niż wcześniej sądzono, zwracają uwagę na gesty osób z afazją.
Kiedy politycy zwracają się do publiczności, zazwyczaj podkreślają ważne słowa gestami, na przykład wykonując odpowiednie ruchy rękami. Właściwie wydaje się, że wszyscy to robimy: takie ruchy należą do najczęstszych gestów w codziennych rozmowach. Ludzie dopasowują te gesty bardzo dokładnie do wybranych słów. Eksperci chcieli sprawdzić, czy rytmiczne gesty pomagają słuchaczom zrozumieć mówcę. Oceniono, czy to, co widzimy, wpływa na to, co słyszymy.
Pokazywanie palcami, gestykulacja i inne podobne przykłady języka ciała są uznawane w wielu kulturach za niegrzeczne i niekulturalne. Niemniej wedle wyników nowych badań, które opublikowano w czasopiśmie Psychological Science, gestykulacja wraz ze słowami jest najlepszym sposobem osiągnięcia celu komunikacji.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem