Na bazie Instytutu Reumatologii w Warszawie powstanie Instytut Geriatrii. Instytut będzie ośrodkiem leczenia i opieki nad osobami starszymi oraz kształcącego większą liczbę lekarzy geriatrów.
Jak żyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem w starszym wieku? Istnieje wiele nieskomplikowanych sposobów na długie i wolne od chorób życie. Pięć z nich zdradza prof. Shlomo Noy, specjalista w dziedzinie geriatrii.
Chohroba Alzheimera jest podstępna - wywraca do góry nogami całe dotychczasowe życie chorego i jego najbliższego otoczenia. Szacuje się, że obecnie cierpi na nią ponad 35 milionów ludzi na świecie, a w Polsce około 200 tysięcy. Jak dotychczas nie ma lekarstwa na tę chorobę. Trudno sobie wyobrazić, co dzieje się w mózgu osoby chorej a tym bardziej - co ona czuje. Gdy następują problemy w orientacji, utrata pamięci, zmienia się też osobowość.
12 stycznia odbędzie się 22 już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Fundacja zbiera "na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów".
Oswajanie starości, poprawa komfortu życia osób starszych – pomimo chorób i efektów upływu lat – to główny cel, który stawiają sobie organizatorzy kampanii społecznej „Zdrowi Wiekowi”, która została zainaugurowana wczoraj. Akcja adresowana jest przede wszystkim do osób, które mają pod opieką starszych rodziców czy krewnych.
Według danych Komisji Europejskiej w 2060 r. populacja UE ma osiągnąć 517 mln. Niemal jedna trzecia obywateli będzie wówczas w wieku 65 lat lub więcej.
Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów - taki jest temat 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku na ulicach pojawią się wolontariusze z puszkami, a w wielu miastach odbędą się imprezy, koncerty, konkursy i licytacje. Finał WOŚP przekroczył także granice Polski i jest obecny w różnych miastach świata. Od lat Orkiestra gra również w Internecie.
XXI Finał WOŚP to zbiórka środków także dla osób starszych. W Finale Orkiestry seniorzy są jednak nie tylko beneficjentami, ale aktywnie angażują się w kwestowanie. Niektórzy "dorastali" razem z WOŚP, inni zaangażowali się w tym roku. Najstarsza grupa wolontariuszy będzie w tym roku kwestować na górskich szlakach...
Po raz pierwszy w swojej historii Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra także dla osób starszych. "Gramy dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów" - takie są cele XXI Finału WOŚP, który odbędzie się 13 stycznia 2013 roku.
Gerontologia jest nauką o starości i o wszystkich związanych z nią zjawiskach i problemach. Jej nazwa utworzona została ze słów pochodzenia greckiego: geras – starość, geron – starzec lub mędrzec, logos – nauka. Zagadnienia te są obszerne i różnorodne, dlatego gerontologiem może być nie tylko lekarz, lecz i biolog badający zjawiska starzenia się w świecie roślin i zwierząt, a także socjolog zajmujący się społecznymi problemami starości ludzkiej oraz psycholog badający związane ze starzeniem zjawiska i zmiany psychiczne.
Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus" działający przy Prezydium PAN wystosował memoriał do władz Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie programu działań na rzecz poprawy sytuacji ludzi w starszym wieku.
Lekarze zalecają, aby każda osoba po 75- tym roku życia przynajmniej raz w roku odwiedziła geriatrę w celu dokładnego skontrolowania stanu swojego zdrowia. Niestety, większości seniorów do specjalisty tego typu nie udaje się dotrzeć.
W społeczeństwie, którego 13% stanowią osoby po 60 - tym roku zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej seniorom powinno być jednym z priorytetów. Niestety z pośród ponad setki zaproponowanych przez geriatrów procedur medycznych Narodowy Fundusz Zdrowia( NFZ) zakontraktować chce tylko 33. Wśród pozycji zaakceptowanych przez NFZ nie znalazło się min: leczenie wtórnego nadciśnienia tętniczego, zapalenia dróg moczowych czy choroby Parkinsona.
Gerontolodzy obradujący na konferencji w Monachium wskazali, że zwalczanie chorób wieku starszego i spowalnianie starzenia się jest w dużym stopniu zależne od układu odpornościowego.
Rząd Australii postanowił przeznaczyć 10 milionów dolarów na badania dotyczące poprawy jakości życia starszej części społeczeństwa.