Opublikowane w „Current Biology" badania przeprowadzone przez uczonych z Monash University, opisują w jaki sposób mutacje DNA mitochondriów mogą wyjaśnić różnice w długości życia mężczyzn i kobiet.
Niektórzy wierzą, że nasza przyszłość zapisana jest w gwiazdach. Ci bardziej sceptyczni mówią, że los jest ślepy i nie mamy na niego wpływu. Jednak dzisiejsza nauka znalazła sposób, by bez wróżenia z fusów przewidzieć, co może stać się z nami i naszym zdrowiem za kilkanaście lat. A my dzięki tej wiedzy już dziś możemy wpłynąć na jakość naszej przyszłości. Wszystko to dzięki innowacyjnym badaniom DNA.
Od przeprowadzenia sekwencjonowania genomu człowieka w 2001 r. naukowcy rywalizują między sobą w odkrywaniu genów odpowiedzialnych za naszą niepowtarzalność. Niemiecko-amerykański zespół ujawnia teraz, że za indywidualne różnice między nami odpowiada raczej sposób regulacji genów (na przykład włączania i wyłączania ich) niż same geny. Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie Science.
Wyniki nowych badań nad ostrymi postaciami białaczki, prowadzonych pod kierunkiem Uniwersytetu Wiedeńskiego z Austrii, zwracają uwagę na nowy cel dla leków hamujących geny pomagające w rozwoju chorych komórek. Odkrycia opisane w czasopiśmie Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO) pokazują, w jaki sposobu komórki białaczki "uzależniają się" od genów, których zmiana mogłyby zahamować rozwój chorych komórek.
Geny mogą decydować o tym, czy dana osoba jest religijna, wynika z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Efekty wychowania w określonej wierze zaś mogą z czasem blaknąć.
Któż nie marzy o długim życiu? Być może wkrótce marzenia te się ziszczą, naukowcy Uniwersytetu Washington zidentyfikowali 25 genów regulujących długość życia w dwóch organizmach – gliście obłej i drożdżach, 15 z tych genów ma ludzkie odpowiedniki.
Szczęście to bardzo subiektywne, trudne do zdefiniowania pojecie. Naukowcy szukający przyczyny tego jak oceniamy stan naszego zadowolenie z życia doszli do wniosku, iż szczęście ma związek z zestawem naszych genów.
Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści dla zdrowia całego organizmu. Okazuje się, że do długiej listy zdrowotnych profitów osiąganych dzięki ćwiczeniom, można dopisać działanie antydepresyjne.
Naukowcy z Feinstein Institute for Medical Research w stanie Nowy Jork przeprowadzili badania, których wyniki pozwalają wnioskować, że w niedalekiej przyszłości reumatyzm będzie można zablokować.
Zespół złożony z fińskich i amerykańskich naukowców, na podstawie badania, w którym wzięło udział prawie 32 tysiące ochotników, wykrył cztery nowe geny odpowiedzialne za występowanie cukrzycy typu II. Kolejne sześć genów zostało namierzonych.
Ludzki kod gentyczny został opublikowany w środę w brytyjskim magazynie Nature. Dokładne odwzorowanie ludzkiego genomu jest określane przez naukowców mianem monumentalnego.
Uczeni z Polskiej Akademii Nauk opisali reakcje zachodzące w mózgu osoby uzależnionej od narkotyku, wyselekcjonowali również szereg genów, które mogą być odpowiedzialne za podatność na uzależnienia od nikotyny, substancji narkotycznych czy alkoholu. Projekt powstał z inspiracji Komitetu Neurobiologii PAN.