Według nowych badań jedna na osiem kobiet posiada wysoki czynnik ryzyka zachorowania na raka piersi. Co można zrobić, aby zmniejszyć zagrożenie?
Niektóre osoby „z natury" są pesymistami. Winę ponoszą substancje chemiczne występujące w mózgu i wpływające na sposób postrzegania świata - twierdzą naukowcy.
Czynnik genetyczny odgrywa większą rolę w rozwoju choroby Parkinsona niż dotychczas sądzono - odkryli brytyjscy uczeni.
Odczuwanie szczęścia jest uzależnione od różnych czynników, w tym uwarunkowania genetycznego i okoliczności, w których się dana osoba znajduje. Z ostatnich badań naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu i Queensland Institute for Medical Research w Australii wynika, że szczęście jest częściowo zależne od cech osobowości, a zarówno osobowość, jak i odczuwanie szczęścia są w dużym stopniu dziedziczne.
Naukowcy odkryli, że nasze komórki mogą ulegać setkom mutacji w ciągu jednej katastrofy chromosomalnej, która może doprowadzić do szybkiego rozwoju nowotworu. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Cell przeczą przekonaniu, że nowotwór zawsze rozwija się powoli, stopniowo gromadząc mutacje. Naukowcy z Wlk. Brytanii i USA nazwali nowo odkryte zjawisko "chromothripsis", co stanowi połączenie greckich wyrazów chromos (chromosom) i thripsis (rozbijać na kawałki).
Naukowcy, twierdzą, że dysponują dowodem genetycznym na sposób, w jaki powszechnie stosowane leki przeciwcukrzycowe leczą chorych. To najnowsze osiągnięcie może znacząco wspomóc prace nad lekami w przyszłości.
Międzynarodowy zespół naukowców pracujący pod kierunkiem Uniwersytetów w Leicester oraz Cambridge w Wlk. Brytanii odkrył markery genetyczne, które identyfikują osoby zagrożone tworzeniem się skrzepów i zawałem serca. Badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Blood, mogą wskazać potencjalne cele terapeutyczne w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych.
Odkryto nowy wariant genu, który może przyczynić się do poprawy profilaktyki i metod leczenia w walce przeciwko wysokiemu ciśnieniu krwi.
Naukowcy z Europy oraz z Australii, Kanady i USA zidentyfikowali 18 nowych lokalizacji genów, które wpływają na ogólną otyłość oraz 13 nowych miejsc powiązanych z dystrybucją tkanki tłuszczowej. Uczeni przeanalizowali blisko 250.000 próbek, aby zbadać powiązania genetyczne z cechami człowieka. Odkrycia, dokonane w ramach dwóch projektów badawczych i opublikowane w czasopiśmie Nature Genetics, rzucają światło na powody, dla których jedni są bardziej podatni na otyłość a inni mniej.
Zidentyfikowano kilka wariantów genetycznych znacznie zwiększających podatność na astmę, które według naukowców pomogą opracować lepsze metody leczenia choroby.
Międzynarodowe konsorcjum genetyków i naukowców badających bóle głowy zidentyfikowało wariant genetyczny u osób podatnych na migrenę bez aury.
Przebadanie DNA aż od 100.000 osób pozwoliło odkryć dziesiątki wariantów genów, które mogą podwyższać poziom dwóch rodzajów lipidów krwi, prowadzących do chorób układu krążenia.
Naukowcy odkryli, że czynniki genetyczne, opalanie się oraz dieta ogrywają rolę w zagrożeniu danej osoby niedoborem witaminy D. Przeprowadzone badania asocjacyjne całego genomu, które w części zostały sfinansowane ze środków unijnych, ujawniają trzy miejsca genetyczne powiązane ze stężeniem witaminy D. Odkrycia zostały opublikowane w internetowym wydaniu magazynu The Lancet.
Długowieczność - permanentne marzenie ludzkości. Trudno by zliczyć badania i pieniądze poświęcone odkryciu zagadki długiego życia. Nieśmiertelność jeszcze nie jest w naszym zasięgu, ale prawdziwie długie życie wkrótce być może da się zapewnić. Co trzeba zrobić? Mieć odpowiednie geny - naukowcy odkryli, że ich posiadanie to gwarancja życia do setki.
Według ostatnio przeprowadzonych badań wynika, że kobiety, u których rak piersi rozwinął się przed 55 rokiem życia i które są jednocześnie nosicielkami mutacji w genie predysponującym do choroby, są cztery razy bardziej narażone na rozwój raka w drugiej piersi, w porównaniu do kobiet wolnych od mutacji.