Tematem przewodnim tegorocznego Międzynarodowego Dnia Archiwów są archiwa rodzinne. Od dziś do 9 czerwca archiwa państwowe w ponad 40 miastach Polski organizują Dni Otwarte. Najwięcej archiwów otworzy swoje podwoje w sobotę, 7 czerwca.
W ponad 30 miastach Polski archiwa państwowe uruchomiły punkty konsultacyjne "Archiwa Rodzinne", w których można uzyskać poradę jak tworzyć archiwa rodzinne i dbać o zgromadzone dokumenty. Archiwiści pomogą także poznać sposoby poszukiwań przodków.
Powstał serwis genealogiczny w całości traktujący o budowaniu drzew rodzinnych. Witryna ma propagować zamiłowanie do historii rodzinnej wśród internautów, skupiać ludzi, którym przeszłość nie jest obojętna.
Większość społeczeństwa nie kontynuuje żadnych tradycji charakterystycznych dla danej rodziny. Niemniej trzy czwarte uważa, że kultywowanie rodzinnych zwyczajów i ich przekazywanie jest istotne. W pewnym stopniu może to wynikać z faktu, że Polacy przypisują wysoką wartość takim pojęciom, jak: tradycja, rodzina, historia – wynika z najnowszych badań CBOS.
Ponad połowa Brytyjczyków nie wie, gdzie się urodzili ich dziadkowie – wynika z przeprowadzonych ostatnio badań. Wyspiarze nie znają także innych szczegółów z życia swojej rodziny, choć generalnie uważają że powinni się interesować jej historią.
Odtwarzanie historii swojej rodziny staje się wśród osób z pokolenia baby boomers bardzo popularnym hobby.