Rak jelita grubego zalicza się do jednego z najczęściej występujących typów nowotworów złośliwych. W Polsce mutację genu odpowiedzialnego za rozwój tej choroby może mieć nawet 1 na 100 osób. Badania profilaktyczne, a wśród nich badanie genetyczne, to szansa na zdrowe i długie życie.
Naukowcy opracowali nową i - jak się wydaje - bardzo skuteczną metodę walki z chorobą Parkinsona, polega ona na genetycznej modyfikacji komórek mózgowych dzięki wstrzyknięciu nieszkodliwego wirusa zawierającego odpowiedni gen.
Naukowcy z Uniwersytetu Oxfordzkiego wyodrębnili gen, który odpowiada za otyłość. Znany jest jako FTO (dokładniej- jego odpowiednia wersja) i może pozwolić na opracowanie leku, za pomocą którego ludzie będą mogli kontrolować swoją wagę.
Naukowcy odkryli gen, którego zakłócona budowa najprawdopodobniej ma związek z wstępnym stadium rozwoju choroby.
Każdy z nas chciałby żyć długim i szczęśliwym życiem. Od wieków poszukiwano sposobów przedłużenia ziemskiej egzystencji, dziś prace w tym kierunku wykonują głównie genetycy. Projekt „Genetyka na rzecz zdrowego starzenia się” (GEHA- Genetics of Healthy Ageing) ma na celu identyfikację genów odpowiedzialnych za zdrowe starzenie się i długowieczność.
Instytut Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk prowadzi badania mające odpowiedzieć na pytanie, które geny odpowiadają za długowieczność. Naukowcy przebadali 50 rodzeństw z Warszawy, które ukończyły 90 rok życia. Wynika z nich, że długowieczni seniorzy ze stolicy nie tylko dożyli sędziwego wieku, ale są zadziwiająco sprawni fizycznie i intelektualnie – pisze „Gazeta Wyborcza”.
Wiele badań wskazuje, że modyfikacja jednego genu pozwala na wydłużenie życia zwierząt modelowych. Naukowcy z Uniwersytetu Yeshiva znaleźli u ludzi wariant genu dający to samo wydłużenie długości życia.