Wolny rynek dostawców mediów w Polsce pozwala na wybór dowolnego dostawcy przez konsumenta. Nie wszystkie oczywiście media dają taką możliwość, ale te najbardziej popularne i obciążające domowy budżet na szczęście tak. Jednak aż 84% Polaków nigdy nie zmieniło dostawcy prądu, a 86% – gazu, choć średnie rachunki za nie wynoszą odpowiednio 125 zł i 60 zł. Co zatem, mimo ponoszenia tak wysokich kosztów, najczęściej stoi na przeszkodzie do dokonania zmiany i uzyskania lepszych warunków?
Od początku sezonu grzewczego, czyli od 1 października 2017 roku, Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 2 tys. zdarzeń związanych z zatruciem czadem, w których prawie 1,2 tys. osób zostało poszkodowanych. Niestety 34 osób nie udało się uratować.
Rynek energii elektrycznej i rynek gazu bardzo szybko się rozwijają. Nic dziwnego, że co rusz pojawiają się na nich nowe firmy. Niestety nie wszystkie są uczciwe. Część sprzedawców podszywa się pod inne, większe lub bardziej znane marki i próbuje sprzedać konsumentom swoje produkty. Trzeba być ostrożnym - inaczej może się okazać, że nieświadomie dokonaliśmy niekorzystnej zmiany sprzedawcy lub kupiliśmy coś, czego wcale nie chcieliśmy.
Od 1 kwietnia 2016 roku tanieje gaz – prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził już nowe taryfy w zakresie obrotu paliwami gazowymi dla PGNiG oraz PGNiG Obrót Detaliczny. Nowe taryfy oznaczają dla blisko 6,8 mln gospodarstw domowych w drugim kwartale tego roku spadek cen gazu ziemnego, w stosunku do taryfy obecnie obowiązującej, o 5,3%, a dla pozostałych odbiorców, tzw. przemysłowych - o 6,8%.
Tylko okresie od 1 października 2015 roku do 24 lutego 2016 roku Państwowa Straż Pożarna już 3279 razy interweniowała w sytuacjach związanych z emisją tlenku węgla, 1879 osób uległo podtruciu, a 42 zmarły w wyniku zaczadzenia. Problem nie dotyczy tylko ludzi biednych – ostrzegają strażacy.
W Polsce jest ponad 5 mln domów jednorodzinnych, wśród nich spory procent stanowią domy z ogrzewaniem gazowym. Sezon zimowy to czas po którym boimy się otworzyć kopertę z rachunkami za gaz. Często dochodzą one nawet do kilku tysięcy złotych. Co zrobić aby zabezpieczyć się przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie? Jak zacząć oszczędzać?
W przyszłym roku spadnie wysokość rachunków zarówno za energię elektryczną jak i za gaz. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżone taryfy za dostawy gazu oraz taryfy dystrybutorów energii elektrycznej. Spadną zarówno ceny samego prądu, jak i tzw. opłaty dystrybucyjne.
Tlenek węgla to bezbarwny, bezwonny, niedrażniący oraz toksyczny gaz. Powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw organicznych, m.in. węgla, drewna, ropy, gazu ziemnego. CO jest całkowicie niewykrywalny dla ludzkich zmysłów, więc do śmiertelnych zatruć dochodzi niepostrzeżenie. Aby uniknąć ciężkiego zatrucia lub nawet śmierci, wystarczy niezbyt kosztowny czujnik.
Od początku września na Mazowszu tlenkiem węgla zatruły się 24 osoby – jednej nie udało się uratować. Liczba zatruć jest największa w sezonie grzewczym. Podczas ubiegłorocznej zimy zanotowano 223 zatrucia czadem – w 38 przypadkach czujniki zaalarmowały mieszkańców o unoszącym się gazie. Tlenek węgla to cichy zabójca, którego nie da się zauważyć ani wyczuć, lecz nie jesteśmy wobec niego bezbronni. Możemy zainstalować czujniki czadu, które wykryją zagrożenie.
W latach 2005-2011 przyjmowano do szpitali rocznie od 2557 do 5026 pacjentów zatrutych tlenkiem węgla. Koszt zdrowotny zatruć CO w Polsce wyraża się tysiącami osób tracącymi zdrowie i życie wskutek znanej i możliwej do uniknięcia trucizny. Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżkę cen gazu sprzedawanego przez PGNiG Obrót Detaliczny. Ceny gazu ziemnego wysokometanowego spadną o 6,5%, a gazu zaazotowanego o 2,5%. Obniżki były możliwe ze względu na spadek kosztów zakupu gazu ziemnego.
Wszystkie wzorce umów zawieranych z klientami indywidualnymi i alternatywnymi dostawcami przez szesnastu działających w Polsce dostawców gazu, zawierały zapisy naruszające prawa konsumentów - to wynik kontroli przeprowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Gazownicy łamali przepisy dotyczące sposobu i warunków rozwiązania umowy, wstrzymywania dostaw gazu czy terminu składania reklamacji.
W wieku 75 lat zmarł w Warszawie Aleksander Gudzowaty, polski biznesmen, prezes Bartimpeksu, jeden z najbogatszych Polaków przełomu XX i XXI wieku i symboli przemian gospodarczych po 89 roku.
Od jutra Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo obniża ceny za gaz, a także wprowadza niższe opłaty abonamentowe dla klientów indywidualnych. Obniżka dotyczyć będzie wszystkich rodzajów gazu. Średnio rachunki dla odbiorców indywidualnych spadną o 10 procent.
Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. W ostatnim sezonie grzewczym tlenek węgla zabił 106 osób. W tym roku - tylko od września 2012 r. do 6 grudnia 2012 r. - na skutek zaczadzenia zginęło już 21 osób. Tragedie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne - informuje Straż Pożarna.