Osoby z niską gęstością kości mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju demencji.
Nasilone poziomy zanieczyszczeń powietrza są związane z uszkodzeniem kości u kobiet po menopauzie. Najbardziej widoczne jest to w odcinku lędźwiowym kręgosłupa: podtlenki azotu uszkadzały tę część dwa razy silniej niż dzieje się to w procesie normalnego starzenia się.
Zwiększenie ilości białka w diecie i regularne picie herbaty lub kawy może pomóc zmniejszyć ryzyko złamania szyjki kości udowej u kobiet.
Umiejętność stania na jednej nodze jest wskaźnikiem zdrowia, a poprawa tej umiejętności może zwiększyć sprawność, a nawet potencjalnie wydłużyć życie.
Im bardziej zaznaczają się zmarszczki na skórze kobiety w ciągu pierwszych kilku lat menopauzy, tym mniejsza jest gęstość jej kości.
Złamanie kości powoduje utratę gęstości tkanki kostnej w całym ciele, nie tylko w pobliżu miejsca złamania, ostrzegają lekarze.
BMI, czyli Body Mass Index (wskaźnik masy ciała) jest wartością obliczaną przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w metrach. Ma on określić, czy nasza waga jest odpowiednia, czy też powinniśmy schudnąć lub nabrać dodatkowych kilogramów. Coraz częściej jednak eksperci wskazują, że choć BMI łatwo obliczyć, to jednak nie podaje on rzetelnych informacji na temat stanu organizmu.
Dwie minuty skakania dziennie może wzmocnić kości biodrowe u osób starszych i zmniejszyć ryzyko złamania po upadku.
Kobiety w wieku 65 lat i starsze, które straciły więcej niż 5 centymetrów swojego wcześniejszego wzrostu, mają zwiększone ryzyko złamania kości i przedwczesnej śmierci, mówią amerykańscy naukowcy.
Polki boją się osteoporozy, ale się nie badają. Według najnowszych badań TNS OBOP, przeprowadzonych na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 300 kobiet, aż 85 % respondentek po 40-stym roku życia obawia się o swoje kości. Mimo to aż trzy czwarte z nich nigdy w życiu nie wykonało pomiaru gęstości kości (densytometrii).
Jak wynika z tajwańskich badań, picie herbaty pomaga zapobiegać osteoporozie u kobiet w starszym wieku.
W kwietniu w województwie dolnośląskim odbywać się będzie akcja „Dzień Zdrowych Kości" - bezpłatne konsultacje lekarzy specjalistów w zakresie osteoporozy.
Na temat czekolady krąży wiele opinii, jedne badania potwierdzają jej korzystny wpływ na zdrowie, inne ostrzegają przed spożywaniem zbyt dużej ilości tego przysmaku.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca