Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot – to pierwsza trójka najczęściej występujących w prasie liderów polskich partii politycznych. Ofensywa medialna tego ostatniego jest na tyle ostra, że wyprzedza nawet przedstawicieli partii parlamentarnych – wynika z przedwyborczej edycji badania „Scena Polityczna” zrealizowanego przez Press-Service Monitoring Mediów.
Głosowanie korespondencyjne to ważna procedura znana w wielu państwach. Jest ona adresowana przede wszystkim do wyborców mających duże trudności z dotarciem do lokali wyborczych. W naszym kraju zostanie zastosowana po raz pierwszy w nadchodzących wyborach. Z sondażu CBOS wynika jednak, że wiedza Polaków na ten temat jest niewielka.
Ostatnia nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadziła za granicą możliwość głosowania korespondencyjnego. Jeśli wyborca zamierza skorzystać z tej formy głosowania deklaracja w tym zakresie, wyrażona w zgłoszeniu do spisu wyborców, musi wpłynąć do konsula najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów, czyli w przypadku obecnych wyborów parlamentarnych do 24 września. W celu uproszczenia procedury dokonywania zgłoszeń na listy wyborców MSZ zachęca do korzystania z systemu informatycznego e-wybory umożliwiającego pośrednictwo internetu.
W niedzielę 21 listopada odbędą się wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 8:00 do 22:00.
W niedzielę 20 czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Lokale obwodowych komisji wyborczych będą czynne w godzinach od 6:00 do 20:00.
Frekwencja wyborcza, przewidywana przez ekspertów TNS OBOP na podstawie analizy sondaży przedwyborczych, ma osiągnąć wynik pomiędzy 45% a 50%.
Ze względu na termin wyborów przypadający na okres wakacyjny, utworzono znacznie większą, w porównaniu z uprzednio przeprowadzanymi wyborami, liczbę komisji wyborczych za granicą (263 komisje).
Do 10 czerwca niepełnosprawni oraz osoby powyżej 75 roku życia mogą składać do urzędu gminy wnioski w sprawie głosowania przez pełnomocnika w najbliższych wyborach prezydenckich. Głosowanie przez pełnomocnika polega na upoważnieniu wskazanej przez wyborcę osoby do oddania głosu w jej imieniu. Polacy będą mogli skorzystad z tego przywileju po raz pierwszy w najbliższych wyborach prezydenckich. Ten rodzaj oddania głosu w wyborach jest dostępny w większości krajów Unii Europejskiej, m.in. w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, na Łotwie i we Francji.
Choć przedłużono ciszę wyborczą do 22.55, kilka danych dotyczących wyborów można przedstawić bez konsekwencji w postaci grzywny. Mianowicie, okazuje się, że na głosowanie wybrało się najwięcej Polaków od 1991 roku, frekwencja w tegorocznych wyborach wyniosła 55,3%.
W czwartek mija ostateczny termin składania wniosków dla osób, które chcą głosować poza miejscem swojego zameldowania. Osoby, które chcą wypełnić obywatelski obowiązek 21 października, powinny złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców, w urzędach gminy, na terenie której obecnie przebywają.
W trakcie najbliższych wyborów parlamentarnych za granicą powstanie kilkadziesiąt nowych obwodów wyborczych – wszędzie tam, gdzie znajdują się duże skupiska Polaków. O organizacji wyborów wśród polskiej emigracji mówił wczoraj w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Sadoś.
Z sondażu SMG/KRC dla „Newsweeka” wynika, że – gdyby wybory parlamentarne odbyły się w drugiej połowie września – PiS zdobyłoby 35% głosów, PO – 32%, LiD – 16%. Samoobrona uzyskałaby 5% poparcie, PSL- 4%, a Liga Prawicy Rzeczpospolitej – 3%. Zaledwie 4% ankietowanych nie było pewnych na kogo odda głos.
New 7 Wonders Foundation rozpoczęła akcję stworzenia współczesnej listy cudów świata. Trwa głosowanie, w którym zostanie wyłoniona lista Nowych Siedmiu Cudów Świata.
Posłowie Platformy Obywatelskiej zamierzają przedstawić Kodeks wyborczy, którego celem jest zebranie przypisów wyborczych i rozszerzenie ich o nowe sposoby oddawania głosów: korespondencyjnie, przedterminowo, przez pełnomocników wyborczych oraz Internet.