Polska Akcja Humanitarna serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w dziesiątej, jubileuszowej edycji Świątecznego Stołu Pajacyka, która w tym roku odbędzie się w piątek 2 grudnia 2011 r. w wielu miastach w Polsce. Jest to jednodniowa akcja, podczas której właściciele restauracji, pubów i kawiarni przekazują 10% obrotu na rzecz dożywiania dzieci w Polsce i na świecie. Dzięki temu przedsięwzięciu, przez ostatnie 10 lat PAH zapewniła dzieciom ponad sto tysięcy posiłków.
Korea Północna zmaga się z poważnym kryzysem żywnościowym. Ostatni rok obfitował w klęski żywiołowe w postaci ulewnych deszczów, powodzi oraz rekordowo niskich temperatur w okresie zimy, co wpłynęło destrukcyjnie na uprawę zbóż oraz przechowywane zapasy żywności. W obliczu tej sytuacji Unia Europejska, FAO i WFP zdecydowały o udzieleniu pomocy żywnościowej. Polska Akcja Humanitarna uruchomiła zbiórkę na ten sam cel.
16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Dzień został ustanowiony w 1979 roku przez FAO, Organizację NZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization), aby pogłębić świadomość opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienia poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem.
Już w najbliższy poniedziałek, 17 października, na ulicach 16 polskich miast pojawią się wolontariusze Banków Żywności przebrani za owoce i warzywa, którzy w kolorowym przemarszu „Strajków Żywności” będą manifestować swój sprzeciw wobec marnowania. W ten sposób Banki Żywności, z okazji Światowego Dnia Żywności, zwracają uwagę na problem marnowania owoców i warzyw.
Na podstawie przeprowadzonej analizy potrzeb Polska Akcja Humanitarna zdecydowała o otwarciu stałej misji w Garowe - stolicy stanu Puntland w Somalii. Już od początku października zainicjowane zostaną długofalowe projekty mające na celu ustabilizowanie sytuacji żywnościowej w regionie poprzez zapewnienie w pierwszej kolejności dostępu do bezpiecznych źródeł wody.
Każdego roku dochodzi do kryzysów humanitarnych. Obecnie jesteśmy świadkami największej od 60 lat klęski głodu w Afryce Wschodniej. Z tego powodu Polska Akcja Humanitarna zdecydowała poświęcić nadchodzący Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej mieszkańcom Rogu Afryki dotkniętym głodem.
W obszarach dotkniętych klęską głodu prawie 10% dzieci poniżej piątego roku życia umiera w ciągu trzech miesięcy. Eksperci przewidują, że w ciągu dwóch miesięcy cała Południowa Somalia może być dotknięta klęską głodu.
Ponad 12 milionów ludzi z Somalii, Kenii, Etiopii i Dżibuti walczy o przetrwanie w związku z największą w historii stulecia klęską żywnościową. W regionie brakuje dwóch podstawowych dla przeżycia dóbr: żywności i wody.
Dobrze odżywione dzieci są nadzieją dla przyszłych pokoleń - są zdrowsze i lepiej się uczą, dzięki temu w przyszłości mają szansę zapewnić sobie i innym godne warunki życia. Tymczasem według raportu FAO na świecie co 6 sekund z głodu umiera jedno dziecko. Razem możemy to zmienić - przekonuje Polska Akcja Humanitarna. Organizacja ta od 1998 roku ufundowała już ponad 10 milionów posiłków dla niedożywionych dzieci w Polsce. Teraz rozszerza swoje działania i pod patronatem Pajacyka rozpoczyna program walki z głodem w krajach Afryki Wschodniej.
Lider U2 został tegorocznym laureatem nagrody "Człowiekiem Pokoju". Wyróżnienie przyznano muzykowi za walkę ze skrajną biedą, długami i śmiertelnymi chorobami w Afryce.
Na dolegliwości żołądkowe cierpi coraz więcej Polaków, zgaga, biegunka, zaparcia, wzdęcia to najczęstsze z nich. Wywołują je czynniki, takie jak: nieprawidłowe odżywianie, stres, alkohol, papierosy, leki, nieaktywny tryb życia.
Od 7 października br. Światowy Program Żywnościowy ONZ (World Food Programme) jest wspierany poprzez reklamodawców z nowej internetowej gry językowej. Zawodnicy freerice.com w zamian za poprawną odpowiedź zdobywają ryż, którym codziennie można nakarmić 50 tys. osób.
Portal BBC informuje, że złe traktowanie osób starszych staje się w Wielkiej Brytanii coraz częstsze. Z przeprowadzonych przez BBC Radio 2 badań wynika, że seniorzy są często upokarzani, głodzeni a nawet maltretowani fizycznie.