Problemy ze słuchem ma co trzeci Polak. Niedosłuch utrudnia życie i załatwianie wielu spraw. Stąd też Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz firmy telekomunikacyjne, zawarły porozumienie, dzięki któremu będziemy lepiej słyszeć na przykład w urzędach. Stanie się to możliwe dzięki pętlom indukcyjnym - systemom wspomagania słuchu.
Polacy słyszą coraz gorzej. W te wakacje stan naszego słuchu zbada specjalny słuchobus, który w ramach Narodowego Testu Słuchu odwiedzi 70 polskich miast, badając 15 tysięcy osób.
Utrata słuchu wielu przypadkach prowadzi do depresji.
Niedosłuch to zaburzenie narządu słuchu objawiające się nieprawidłowościami przewodzenia dźwięków lub w ich odbiorze. Głuchota coraz częściej dotyka ludzi w różnym wieku, jednak nadal najpowszechniej występuje on u ludzi starszych. Problemy ze słuchem ma co czwarta osoba po 65. roku życia i ponad jedna trzecia siedemdziesięciopięciolatków. To także jedna z najbardziej powszechnie spotykanych dolegliwości dotykających seniorów.
Problemy ze słuchem mogą prowadzić do ostrych sprzeczek między partnerami, a nawet rozpadu małżeństwa, wynika z badań na temat społecznych skutków wspomnianej dolegliwości.
Głośna muzyka, koncerty, hałasy - często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak łatwo i niespodziewanie możemy stracić słuch.
Opracowanie technologii wszczepiania implantu ślimakowego u pacjentów z wadami słuchu stanowiło przełomowy moment w rozwoju medycyny. Niemniej, na samym wszczepieniu proces się nie kończy, konieczna jest dalsza rehabilitacja pacjenta i odpowiednie ustawienie procesora słuchu, aby działał tak jak prawdziwe ludzkie ucho. Łączy się to z wielokrotnymi wizytami w ośrodkach leczenia zaburzeń słuchu, co stanowi pewną niedogodność dla pacjentów i lekarzy. A jak wiadomo mądry człowiek lubi ułatwiać sobie pracę. Także dzięki Internetowi.
Słuch, obok wzroku, jest podstawowym zmysłem umożliwiającym komunikację z otoczeniem. Jego dobra kondycja zależy od wielu czynników. Niebagatelną rolę odgrywa odpowiednia higiena narządu słuchu, czyli uszu.
71% Polaków twierdzi, że odczuwa uciążliwy, męczący hałas w swoim otoczeniu. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że to właśnie pod wpływem hałasu rośnie napięcie nerwowe, co może w istotny sposób wpływać na rozwój choroby wieńcowej.
Większość Polaków (71 procent) twierdzi, że odczuwa uciążliwy, męczący hałas. Badani doświadczają go z różną częstością: co trzeci (33 procent) narażony jest nań często (w tym 14 procent - bardzo często), a prawie dwie piąte (38 procent) - czasami lub rzadko. Natomiast ponad jedna czwarta ankietowanych (28 procent) w zasadzie nie ma do czynienia z nadmiernym hałasem,styka się z nim zupełnie sporadycznie - piszą autorzy raportu CBOS.
Czyszczenie uszu patyczkami przynosi zwykle efekt odwrotny od zamierzonego - zamiast oczyścić ucho, przepychamy woskowinę w głąb przewodu słuchowego, w pobliże błony bębenkowej i szczelnie ją tam upychamy.
Jeśli zauważasz, że zdolność słyszenia ulega pogorszeniu, nie czekaj na kolejną rutynową wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, warto bezzwłocznie udać się do specjalisty.
W dniach 8 - 10 sierpnia, w godzinach od 10.00 do 17.00, na deptaku w Krynicy każdy będzie mógł przetestować swój słuch. Test słuchu jest elementem ogólnoświatowego projektu kampanii Hear The Word realizowanego w Polsce przez firmę Phonak.
Kiedy zaczyna ci się wydawać, że obecnie nikt nie mówi wyraźnie, a wszyscy mamroczą, warto poddać się testowi słuchu. Podczas gdy wielu ludzi dość regularnie bada wzrok, sprawdzanie poziomu zdolności słyszenia jest raczej zaniedbywane i łatwo można przeoczyć fakt, że gorzej słyszymy. Wendy Davies, szefowa audiologii w Siemens Hearing Instruments, odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące słuchu.
Multimedialny kurs w postaci aplikacji wideo został stworzony na prośbę wielu osób słyszących, chcących nauczyć się podstaw języka migowego. Niestety, miejsca zamieszkania oraz ceny za kurs stanowiły niejednokrotnie spore przeszkody, by rozpocząć naukę. Redakcja Słuchowiska postanowiła stworzyć multimedialny kurs do samodzielnej nauki specjalnie dla tych, którzy chcą poznać świat osób niesłyszących i móc się z nimi porozumiewać.