Cisza wyborcza przed wyborami parlamentarnymi rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, tj. w dniu 24 października od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania, tj. do godz. 21.00 w dniu 25 października 2015 r., jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.
Znane są już oficjalne wyniki wczorajszego referendum. Frekwencja wyniosła zaledwie 7,80 procent. Do tego, by głosowanie uznać za wiążące konieczne jest wzięcie udziału przez przynajmniej 50 procent uprawnionych.
Dziś o północy rozpoczyna się cisza wyborcza przed I turą wyborów prezydenckich. Oznacza to koniec kampanii prowadzonej przez kandydatów na prezydenta oraz zakaz jakiejkolwiek agitacji wyborczej.
10 maja odbędzie się I tura wyborów prezydenckich. O urząd ubiega się 11 kandydatów. Przed wyjściem do lokalu wyborczego warto nie tylko podjąć decyzję, komu oddamy swój głos, ale także zapoznać się z zasadami głosowania.
Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów, rozstrzygnął o ważności wyborów. SN stwierdził ważność wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 9 października 2011 r.
Platforma Obywatelska ma 207 posłów zaś Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 157 mandatów. Frekwencja wyborcza wyniosła 48, 92 proc. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła dziś oficjalne wyniki wyborów.
W wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 9 października 2011 r., na wszystkie listy kandydatów na posłów oddano w skali kraju 14 369 503 głosy ważne - poinformowała PKW w wieczornym komunikacie. Jutro zostaną podane oficjalne wyniki, uwzględniające także podział mandatów.
Punktualnie o 21:00 pojawiły się pierwsze, sondażowe wyniki wyborów. Wynika z nich, że najwięcej miejsc w parlamencie przypadnie Platformie Obywatelskiej. Do Sejmu wejdzie 5 ugrupowań. Pierwsze wyniki podano w oparciu o dane zebrane przez ankieterów TNS OBOP dla TVN24 i TVP przed lokalami wyborczymi.
W wyborach 9 października wyłonionych zostanie 460 posłów i 100 senatrorów. W stosunku do 2007 roku zostało wprowadzonych kilka istotnych zmian, o których nalezy wiedzieć udając się do urn.
Wybory parlamentarne to jedyna na cztery lata szansa na określenie swoich poglądów, wyrażenie zdania i wybór kandydata, który ma nas reprezentować w przyszłości. Co zrobić, aby decyzję podjąć świadomie i zgodnie z prywatnymi przekonaniami? Najlepiej trochę poszperać w sieci.
Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot – to pierwsza trójka najczęściej występujących w prasie liderów polskich partii politycznych. Ofensywa medialna tego ostatniego jest na tyle ostra, że wyprzedza nawet przedstawicieli partii parlamentarnych – wynika z przedwyborczej edycji badania „Scena Polityczna” zrealizowanego przez Press-Service Monitoring Mediów.
Głosowanie korespondencyjne to ważna procedura znana w wielu państwach. Jest ona adresowana przede wszystkim do wyborców mających duże trudności z dotarciem do lokali wyborczych. W naszym kraju zostanie zastosowana po raz pierwszy w nadchodzących wyborach. Z sondażu CBOS wynika jednak, że wiedza Polaków na ten temat jest niewielka.
Ostatnia nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadziła za granicą możliwość głosowania korespondencyjnego. Jeśli wyborca zamierza skorzystać z tej formy głosowania deklaracja w tym zakresie, wyrażona w zgłoszeniu do spisu wyborców, musi wpłynąć do konsula najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów, czyli w przypadku obecnych wyborów parlamentarnych do 24 września. W celu uproszczenia procedury dokonywania zgłoszeń na listy wyborców MSZ zachęca do korzystania z systemu informatycznego e-wybory umożliwiającego pośrednictwo internetu.
W niedzielę 21 listopada odbędą się wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 8:00 do 22:00.
W niedzielę 20 czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Lokale obwodowych komisji wyborczych będą czynne w godzinach od 6:00 do 20:00.