Umiarkowane spożycie alkoholu jest związane z lepszą pamięcią epizodyczną u osób w wieku powyżej 60 lat.
Funkcje mózgu osób starszych mogą się znacznie zmieniać w ciągu dnia, ale seniorzy są bardziej skoncentrowani rano niż po południu.
Wzrost ciśnienia krwi u osób w średnim wieku może być związany z ryzykiem pogorszenia funkcji mózgu, które z kolei są wstępem rozwoju otępienia starczego. Dlatego wysokie ciśnienie krwi powinno być bezzwłocznie poddane kontroli, mówią eksperci.
Osoby cierpiące z powodu klinicznej depresji mogą być bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera w późniejszym życiu, wynika z badań uczonych Rush University.
Im krócej dojrzali i starsi ludzie sypiają, tym szybciej starzeje się ich mózg.
Chcesz, by twój umysł działał na „pełnych obrotach"? Zadbaj o serce, radzą eksperci. Nowe badania wskazują, że zły stan zdrowia serca jest związany z osłabieniem zdolności umysłowych.
Zewsząd słychać, że ćwiczenia są nieodzowne, by cieszyć się dobrym zdrowiem do późnej starości. Pozostaje jednak pytanie, jaki rodzaj treningu wybrać. Najlepiej to, co sprawia przyjemność, bo wówczas chętniej podejmujemy wysiłek. Oto kilka propozycji specjalnie dla osób dojrzałych.
Wampiry miały rację? Zastrzyk z młodej krwi może odmłodzić mózg starych myszy, wynika z nowych badań Stanford University School of Medicine.
Ćwiczenia aerobowe, tj. wytrzymałościowe, są idealne, aby schudnąć i wzmocnić mięśnie. Zaleca się je także seniorom. Dwie sesje takiej aktywności fizycznej w tygodniu mogą zapobiec problemom neurologicznym związanym z wiekiem, wynika z kanadyjskiego badania.
Chętnie otwieramy portfele, gdy ma nam to pomoc lepiej się poczuć. Nie żałujemy grosza na specyfiki, które mają poprawić stan naszego zdrowia, szczególnie teraz, gdy rynek jest nasycony rozmaitymi suplementami na niemal wszelkie dolegliwości. Okazuje się jednak, że łatwo można „wyrzucić pieniądze w błoto" - oferta farmaceutyczna jest szeroka, ale dużo w niej pułapek. Okazuje się, na przykład, że multiwitaminy nie pomagają w ochronie przed nowotworami lub chorobami układu krążenia.
Dzisiejsi seniorzy mają umysł „bardziej" zwinny niż ich rówieśnicy sprzed dziesięciu czy dwudziestu lat.
Niewielka ilość masła orzechowego i linijka mogą stanowić zestaw diagnostyczny - umożliwiają potwierdzenie choroby Alzheimera w jej wczesnym stadium, mówią amerykańscy naukowcy.
Badania wykazują, że regularne jedzenie orzechów przynosi korzyści w zakresie czynności nerek i układu krążenia.
Wpływ stereotypów dotyczących wieku na zdolności poznawcze osób starszych jest realny, mówią amerykańscy badacze.
Wraz ze starzeniem się doświadczamy coraz większego ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych, takich jak pamięć, zdolność do podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Badania wskazują kilka potencjalnych czynników tych zmian, odkryto m. in. związek między utratą zębów i osłabieniem funkcji poznawczych oraz wyższym ryzykiem demencji.