Oto prosty sposób na lepszą pamięć - trzeba mniej jeść. Wystarczy zmniejszyć spożycie kalorii o 30 procent i uzupełniać swoją dietę odpowiednią ilością kwasów tłuszczowych, takich jak kwasy omega-3.
Na sędziwych rodziców czy teściów czeka w mieszkaniu wiele niebezpieczeństw. Wnętrza, które dla młodszych ludzi wydają się przyjazne, mogą zagrażać ludziom starszym. Wystarczy dokonać jednak drobnych zmian, by otoczenie stało się bezpieczniejsze.
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów. Naturalnie zawiera kofeinę, środek psychoaktywny, który jest łatwo przyswajalny, absorbowany i metabolizowany. Wokół kofeiny narosło jednak wiele mitów - poniżej zatem wyjaśniamy, jak działa ta substancja.
Cukrzyca może się może oznaczać różne powikłania, w tym problemy z nerkami czy tzw. stopą cukrzycową. To ostatnie wiąże się też z zaburzeniami funkcji poznawczych.
Jeśli przesiadujesz przed telewizorem i jesteś nieaktywny/a, robisz krzywdę swojemu umysłowi. Takie zachowanie przekłada się na spowolnienie aktywności mózgu.
W ostatnich czasach przyprawa kurkuma (znana jako składnik curry) staje się coraz szerzej polecana, bo jest bardzo zdrowa i smaczna. Nawet koncerny farmaceutyczne zaczęły ją dokładniej badać uważając, że może być przydatna do produkcji leków lub suplementów. Poza kulinarnymi zastosowaniami w istocie można jej użyć do różnych innych celów.
Lek stosowany w leczeniu zapalenia stawów może być skutecznym rozwiązaniem dla osłabienia objawów choroby Alzheimera.
Dłuższy kontakt z naturą pozwala lepiej się wysypiać. Okazuje się, że ma ona kojący wpływ i osłabia wspomniane problemy.
Dieta MIND, czyli Mediterranean-DASH Diet Intervention for Neurodegenerative Delay, stanowi połączenie śródziemnomorskiego sposobu odżywiania się z programem dietetycznym DASH, który pomaga obniżyć ciśnienie. Jej stosowanie ma opóźniać rozwój demencji.
Osoby, które mają grupę krwi 0, wydają się być bardziej chronione przed demencją.
Umiarkowane spożycie alkoholu jest związane z lepszą pamięcią epizodyczną u osób w wieku powyżej 60 lat.
Funkcje mózgu osób starszych mogą się znacznie zmieniać w ciągu dnia, ale seniorzy są bardziej skoncentrowani rano niż po południu.
Wzrost ciśnienia krwi u osób w średnim wieku może być związany z ryzykiem pogorszenia funkcji mózgu, które z kolei są wstępem rozwoju otępienia starczego. Dlatego wysokie ciśnienie krwi powinno być bezzwłocznie poddane kontroli, mówią eksperci.
Osoby cierpiące z powodu klinicznej depresji mogą być bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera w późniejszym życiu, wynika z badań uczonych Rush University.
Im krócej dojrzali i starsi ludzie sypiają, tym szybciej starzeje się ich mózg.