Nigdy nie jest za późno, żeby wziąć się za ćwiczenia i zadbać o zdrowie mózgu, wynika z badania opublikowanego w magazynie Neurology. Nawet starsze osoby, czy ci którzy dotychczas byli nieaktywni - wszyscy mogą uzyskać lepsze wyniki w testach myślenia i pamięci po zaledwie sześciu miesiącach ćwiczeń aerobowych.
Leczenie raka może przyspieszyć niektóre procesy starzenia się w organizmie. Nowe badanie pokazało, że wskaźniki biologicznego starzenia się zbiegają się z osłabieniem funkcji poznawczych u kobiet, które kilka lat wcześniej przeszły leczenie raka piersi.
Mózg nie radzi sobie dobrze z osłabieniem słuchu związanym z wiekiem i cierpi na tym pamięć.
Jednym z noworocznych postanowień powinno być regularne ćwiczenie. Nie tylko poprawia stan układu krążenia i metabolizm, ale też opóźnia rozwój demencji.
Estrogen może pomóc powstrzymać osłabienie funkcji poznawczych.
Ćwiczenia cardio, czyli trening tlenowy, aerobowy lub wytrzymałościowy, może zwiększyć objętość mózgu i jego możliwości.
To, że seks ma wymiar nie tylko fizyczny, jest oczywiste, ale nie jest już tak jasne jego oddziaływanie na mózg w zakesie zdolności poznawczych. Okazuje się, że miłość fizyczna może sprawić, że staniemy się mądrzejsi...
Choroba Alzheimera to najczęstsza forma demencji. Jej rozwój prowadzi do utraty pamięci długotrwałej i niezdolności do samodzielnego funkcjonowania. Oto sześć najsilniejszych czynników pojawienia się choroby.
Seniorzy, którzy raczą się umiarkowanymi dawkami napojów wyskokowych, mogą liczyć na lepszą pamięć. Jest jeden warunek - o ile nie zagraża im choroba Alzheimera.
Wrzesień jest dość ciepły, a Kaszuby, Mazury czy rodzime góry oferują wiele turystycznych atrakcji, które świetnie można zwiedzać spacerując. W Polsce hiking nie jest tak popularny jak np. w Stanach Zjednoczonych, a szkoda, bo nie wymaga specjalnych umiejętności ijest ciekawym sposobem na zwiedzanie oraz trening. Co więcej, stanowi po prostu zdrowy styl życia i sprawia, że jesteśmy szcześliwsi. Oto pięć powodów, które mogą cię skłonić do spakowania plecaka i wyruszenia w drogę.
Oto prosty sposób na lepszą pamięć - trzeba mniej jeść. Wystarczy zmniejszyć spożycie kalorii o 30 procent i uzupełniać swoją dietę odpowiednią ilością kwasów tłuszczowych, takich jak kwasy omega-3.
Na sędziwych rodziców czy teściów czeka w mieszkaniu wiele niebezpieczeństw. Wnętrza, które dla młodszych ludzi wydają się przyjazne, mogą zagrażać ludziom starszym. Wystarczy dokonać jednak drobnych zmian, by otoczenie stało się bezpieczniejsze.
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów. Naturalnie zawiera kofeinę, środek psychoaktywny, który jest łatwo przyswajalny, absorbowany i metabolizowany. Wokół kofeiny narosło jednak wiele mitów - poniżej zatem wyjaśniamy, jak działa ta substancja.
Cukrzyca może się może oznaczać różne powikłania, w tym problemy z nerkami czy tzw. stopą cukrzycową. To ostatnie wiąże się też z zaburzeniami funkcji poznawczych.
Jeśli przesiadujesz przed telewizorem i jesteś nieaktywny/a, robisz krzywdę swojemu umysłowi. Takie zachowanie przekłada się na spowolnienie aktywności mózgu.