Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, a ustawa, które reguluje jedynie część rynku wejdzie w życie wkrótce. Jak zareagowały na tę sytuację banki? Ostrożnie. Powodem jest wysokie ryzyko, długofalowe oczekiwanie na zysk oraz niewielka wiedza na temat długoterminowej obsługi seniorów.
Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, którą przygotowało Ministerstwo Finansów. Co to rozwiązanie oznacza w praktyce? Czy banki będą zainteresowane oferowaniem tej usługi seniorom? Niestety ustawa o rencie dożywotniej, która miała wejść równolegle, utknęła na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Polscy seniorzy coraz częściej poszukują rozwiązań, które mogą podnieść standard ich życia. Chcąc w tym celu skorzystać z tzw. odwróconej hipoteki, podobnie jak od lat robią to osoby starsze w wielu rozwiniętych krajach, mogą już teraz podpisać umowę z jednym z funduszy hipotecznych. W związku ze stałym rozwojem tego sektora potrzebne jest jednak wprowadzenie ustawy o odwróconej hipotece, która zobowiąże wszystkie firmy działające w tym sektorze do stosowania standardów podobnych do tych wdrożonych wcześniej przez największe firmy w branży.
Mam bardzo niską emeryturę i niewielkie oszczędności, które są pożerane przez codzienne wydatki. Zaczęłam zastanawiać się nad odwróconą hipoteką, ponieważ posiadam mieszkanie, które nie jest obciążone kredytem. Czy takie rozwiązanie się opłaca i na co powinnam zwrócić uwagę decydując się na nie?
Reklama naśladująca urzędowy komunikat skierowana do konsumentów w podeszłym wieku wprowadzała ich w błąd – uznała Prezes UOKiK i nałożyła na spółkę Fundusz Hipoteczny Dom karę finansową. Urząd podkreśił, że seniorzy charakteryzują się zwykle dużą podatnością na perswazję i często nie są dobrze poinformowani o przysługujących im prawach. Dlatego należą do konsumentów szczególnie narażonych na oddziaływanie nieuczciwych praktyk rynkowych.
W mediach pojawia się coraz więcej doniesień o nieuczciwych firmach prywatnych oferujących rentę dożywotnią. Ich działalność jest szkodliwa nie tylko dla seniorów, ale także funduszy hipotecznych, które działają zgodnie z prawem i zasadami etycznymi. Dlatego, według tych ostatnich, istnieje duża potrzeba regulacji przepisów dotyczących renty dożywotniej. Zarówno firmy, jak i klienci oczekują więc na projekt ustawy dotyczący odwróconej hipoteki przygotowany obecnie przez Ministerstwo Gospodarki.
Pięć postanowień, które znalazły się we wzorcach umowy dożywocia stosowanych przez spółkę Fundusz Hipoteczny Dom zakwestionował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, składając pozew do sądu. Urząd wszczął też postępowanie, które zbada czy komunikat reklamowy przedsiębiorcy wprowadzał konsumentów w błąd.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca