Przebadano osoby w wieku powyżej 80 lat i ustalono, że zdrowszy styl życia wiąże się z niższym ryzykiem zaburzeń funkcji poznawczych, a co więcej, jest to niezależne od tego, czy dana osoba ma określoną formę genu APOE, która sprzyja problemom kognitywnym.
Używanie aparatów słuchowych może opóźniać rozwój funkcji poznawczych u osób starszych i poprawiać działanie mózgu.
Stosowanie diety śródziemnomorskiej przekłada się na lepsze funkcje poznawcze.
Depresja to zaburzenie na które - zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia - cierpi ponad 260 milionów ludzi na całym świecie. Badania pokazują, że określony sposób odżywiania się może mieć istotny wpływ na osłabienie objawów tej choroby; skuteczna okazuje się m. in. herbata. Szczególnie ma to dotyczyć osób starszych.
Orzechy to bardzo smaczna i zdrowa przekąska. Warto serwować ją sobie regularnie, bo wówczas organizm lepiej funkcjonuje i można uchronić się przed różnymi dolegliwościami.
Dotychczas wykazano, że dieta śródziemnomorska daje wiele korzyści dla zdrowia, teraz jednak postanowiono sprawdzić, czy należy ją zalecać również seniorom. Okazuje się, że ludzie starsi także powinni się jej trzymać.
Bieganie staje się coraz popularniejsze. W każdym większym mieście organizowane są maratony, półmaratony czy krótsze biegi, a w parkach bez względu na pogodę można spotkać trenujących ludzi. Polska się rozbiegała... i słusznie, bo takie regularne ćwiczenia usprawniają pracę mózgu i pomagają powstrzymać starzenie się.
Ćwiczenia obejmujące zaledwie kilka minut spaceru dziennie mogą być bardzo korzystne dla pacjentów, u których niezbędne są dializy nerek.
Ludzie w starszym wieku, którzy nazbyt często „zaglądają do kieliszka", mają gorszą pamięć i funkcje motoryczne.
Nie warto zwlekać z aktywnością fizyczną, może pomóc nie tylko w osiągnięciu lepszego zdrowia fizycznego, ale i umysłowego - dzięki regularnym ćwiczeniom można odwrócić proces kurczenia się mózgu.
Gry i quizy online pomagają zachować młodość mózgu. Dzięki nim przeprowadza się trening umysłu, który pomaga lepiej wykonywać codzienne czynności.
Pacjenci z chorobą Alzheimera i ci, którzy są nią zagrożeni, wykazują zmniejszony metabolizm glukozy, co może oznaczać, że stanowi on wskaźnik ryzyka tej formy demencji.
Zawarte w rybach kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera przez osoby starsze.
Amerykańscy uczeni odkryli związki, które zatrzymują produkcję białka o nazwie beta amyloid, substancji mającej udział w rozwoju choroby Alzheimera.
Medytowanie pomaga zachować funkcje mózgu.