Przewlekła ekspozycja skóry na światło ultrafioletowe powoduje przedwczesne starzenie się, czyli fotostarzenie. W miarę jak skóra ulega temu procesowi, struktury kolagenu typu I, które znajdują się w skórze właściwej poniżej jej górnej warstwy i zapewniają skórze siłę i wsparcie, ulegają niszczeniu. Prowadzi to do zmarszczek, ścienienia oraz utraty elastyczności skóry i jej „rusztowania"
Podobno gdyby całkowicie zrezygnować z ekspozycji skóry na słońce, proces jej starzenia rozpocząłby się dopiero po 60-stce. Nie sposób się o tym przekonać, dlatego na co dzień gdybanie lepiej odstawić na bok, a w zamian realnie zająć się profilaktyką i niwelowaniem już powstałych zmian.
Słoneczna, letnia pogoda oznacza więcej okazji do spędzania czasu na świeżym powietrzu, dzięki czemu organizm może syntetyzować tak potrzebną dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminę D. Zwiększona ilość światła słonecznego to jednak także zagrożenie dla zdrowia - warto chronić się przed szkodliwym promieniowaniem UV- oto kilka najnowszych ofert preparatów do opalania.
Przez pierwsze tygodnie po słonecznych kąpielach nasza skóra tryska zdrowiem. Nabiera pięknego opalonego koloru a jej piękny wygląd potęguje nasze świetne powakacyjne samopoczucie. Jednak słońce nie zawsze jest naszym przyjacielem i nawet jeśli zaraz po urlopie wyglądamy pięknie po pewnym czasie na skórze zaczynają być widoczne negatywne efekty plażowania. Dlatego też o skórę należy odpowiednio zadbać, aby przygotować ją na jesień.
Słońce przygrzewa, a my myślimy o wakacyjnym wyjeździe. To naturalne, podobnie jak przekonanie, że z wakacji wrócimy z piękną opalenizną. Kładziemy się na gorącym piasku, zamykamy oczy i relaksujemy. Poddajemy się przenikającemu uczuciu ciepła. Poza opalenizną słońce może obdarować nas jednak czymś, czego się nie spodziewamy.
Widoczny efekt starzenia się na skórze jest nieunikniony. Dodatkowo czynniki środowiskowe i stres mogą przyczynić się do przyspieszenia tego procesu. Zmian uniknąć się nie da, ale można podjąć kroki w celu kontrolowania wyglądu skóry. Odpowiedzią są tu styl życia i dobre kosmetyki.
Ośmiu na dziesięciu Kanadyjczyków uważa, że uszkodzenia skóry na twarzy i rąk jest wynikiem naturalnego starzenia się - ale eksperci mówią, że to błędne przekonanie.