Jeszcze nie tak dawno, w okresie wakacji, ze skrzynek pocztowych wyjmowaliśmy kolorowe pocztówki z mazurskimi jeziorami czy egzotycznymi palmami. A po powrocie z letniego wypoczynku szybko biegliśmy do najbliższego fotografa, by wywołać kliszę ze zdjęciami. Dziś zwyczaj wysyłania pozdrowień z wakacji czy wywoływania zdjęć odchodzi do lamusa. Dlaczego? Wszystkiemu winien jest wielofunkcyjny smartfon, za pomocą którego możemy robić zdjęcia, wysyłać smsy lub nawigować drogę.
Coraz częściej do robienia zdjęć używamy smartfonów. Z ich pomocą można już zrobić naprawdę piękne ujęcia. Dodatkowo, dostępnych jest wiele pomocnych aplikacji do obróbki zdjęć. Dzięki nim fotografowanie będzie jeszcze przyjemniejsze, a zdjęcia z wakacji profesjonalne i oryginalne. Wybraliśmy i opisaliśmy 3 najlepsze.
Dobry kadr, odpowiednie światło, stabilna ręka – to tylko niektóre elementy, o których trzeba pamiętać, by zdjęcie nie kwalifikowało się do usunięcia. Fotografowanie nie należy do najłatwiejszych zadań, ale wystarczy opanować kilka prostych tricków, dzięki którym każde zdjęcie zasłuży na oprawę.
Selfie robi współcześnie zawrotną karierę. Obecnie na świecie wykonywanych jest dziennie aż 93 miliony „fotek z rąsi”. Istnieją już nawet różne szkoły robienia selfie, a sieć obfituje w porady, jak zrobić idealne selfie, by wyglądać na nim korzystnie. Skąd wziął się ten fenomen? Kto najczęściej wykonuje selfie i jak wiele z nich udostępniamy w sieci?
Dwie trzecie Polaków wykonuje miesięcznie ponad 30 zdjęć, wśród których najpopularniejsze są zdjęcia rodziny. Ponadto, smartfon to obecnie ulubione, zaraz po aparacie cyfrowym, narzędzie do wykonywania zdjęć. Co ciekawe coraz chętniej wywołujemy zdjęcia, a coraz rzadziej umieszczamy je w sieci. To tylko niektóre dane, które ujawniło badanie „Zoom na Polaków” zrealizowane przez serwis empikfoto.pl.
Moda na selfie opanowała świat, niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez "słitfoci" zamieszonej w mediach społecznościowych. Według badań Amerykańskiej Akademii Chirurgii Plastycznej dla ponad 30% pacjentów inspiracją do wykonania operacji jest właśnie chęć zrobienia idealnego zdjęcia. Nie jest to jednak jedyny z niepokojących sygnałów - niebieskie światło, które emitują smartfony, może być powodem przedwczesnego starzenia się skóry oraz powstawania nieestetycznych przebarwień!
Od 15 września w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce można oglądać wystawę „Wieliczka. Miasto utrwalone w kadrze”. Ekspozycję stanowią historyczne fotografie, które zaprezentowano wraz ze współczesnymi zdjęciami miasta. Wystawę można zwiedzać do 15 listopada 2015 roku.
Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało w darze nieznane dotąd zdjęcia stolicy wykonane po upadku Powstania, ale jeszcze przed wydaniem przez Hitlera rozkazu o zrównaniu miasta z ziemią. Uroczyste przekazanie kolekcji fotografii odbyło się w czwartek w siedzibie MPW. Darczyńcą jest Jerzy Przybysz, który przechowywał zdjęcia od 64 lat.