Czy często zdarza ci się widzieć szklankę do połowy pustą? Aby wydostać się z klubu pesymistów i przejść do klubu optymistów - ba, nawet superoptymistów - zrób tak, jak radzi - i jak sam zrobił - dr Michael Mosley. Przejdź program „optymistycznej reedukacji".
Z badań Komisji Europejskiej wynika, że polscy seniorzy zajmują ostatnie, 27 miejsce wśród krajów Unii pod względem aktywności fizycznej, społecznej i zawodowej. Dlaczego tak się dzieje?
Większość ludzi czegoś się boi, ale w przypadku co 10 osoby ten strach może przerodzić się w fobię. Najczęstsze fobie to strach przed pająkami i wężami, lęk wysokości, strach przed ciemnościami, przebywaniem w tłumie lub ciasnym pomieszczeniu, a także lęk przed ludźmi i zwierzętami. Istnieją też mniej pospolite lęki: koulrofobia (strach przed klaunami), nomofobia (strach przed pozostawaniem bez telefonu komórkowego), strach przed teściami czy fobia długich słów.
Codziennie używamy języka, aby wyrazić nasze emocje, ale i odwrotnie - język wpływa na to, co czujemy. Dwa nowe badania opublikowane w magazynie Psychological Science, ukazują w jaki sposób zachodzą interakcje między językiem i emocjami oddziałującymi na nasze samopoczucie.
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Brigham and Women's Hospital (BWH) pokazuje, że powszechna forma lęku, tj. zaburzenia lękowe w postaci fobii, wiąże się z krótszymi telomerami u kobiet w średnim wieku i starszych.