Globalne badanie naukowców z University of Queensland i Harvard Medical School wykazało, że aż u jednej na dwie osoby rozwinie się w ciągu życia jakieś zaburzenie zdrowia psychicznego.
Na Uniwersytecie Otago opracowano aplikację, która może pomóc ludziom na całym świecie cierpiącym z powodu strachu przed lataniem, igłami, wysokością, pająkami, czy psami.
W przeciwieństwie do innych zaburzeń lękowych, zespół lęku społecznego (social anxiety disorder) może mieć bezpośredni wpływ na alkoholizm.
Terapia wykorzystująca wirtualną rzeczywistość skutecznie zmniejsza lęk wysokości. Zespół naukowców z Vrije Universiteit Amsterdam i Uniwersytetu Twente opracował ZeroPhobia, terapię przeprowadzaną za pośrednictwem aplikacji na smartfona.
W 2020 roku to drugi i ostatni taki dzień. Dla przesądnych to szczęście w nieszczęściu, bowiem piątek trzynastego ma być dniem pechowym, a szczególnie obawiamy się go w tym roku. Dlaczego kojarzymy tę datę z czymś złym?
Fobie mogą dotyczyć wielu różnych zwierząt i zjawisk. Niektórzy odczuwają paniczny lęk przed pająkami, inni histeryzują na widok węży, jeszcze inni wzdrygają się widząc ryby. Można by tak wymieniać niemal w nieskończoność. Okazuje się, że strach tego rodzaju nie jest dziedziczny, ale nabyty.
Arystoteles pisał, że człowiek to „zoon politikon", czyli „zwierzę społeczne" i wydaje się, że adekwatnie oddał naszą sytuację, bo niewielu z nas chce żyć w samotności. Do pewnego stopnia chyba każdy niepokoi się możliwością odizolowania, czasem ta obawa jest jednak bardzo silna, wręcz chorobliwa - wówczas mówimy o monofobii.
Nowe badania wykazały związek między nagłą śmierci bliskiej osoby i rozwojem takich zaburzeń, jak: mania, pourazowy zespół stresu, depresja.
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Brigham and Women's Hospital (BWH) pokazuje, że powszechna forma lęku, tj. zaburzenia lękowe w postaci fobii, wiąże się z krótszymi telomerami u kobiet w średnim wieku i starszych.
13 lipca to kolejny piątek 13-go w tym roku. Okazuje się, że ten dzień stanowi jeden ze sztandarowych zabobonów wzbudzających lęk. I to niestety nie jedyna taka data, także inne kartki z kalendarza wzbudzają nie pokój i sprawiają, że wielu ludzi odkłada realizację ważnych spraw na inny czas.
Kasia Sobczyk śpiewała, że "trzynastego wszystko zdarzyć się może", wielu jednak podziela opinię, iż nie tyle wszystko może mieć wówczas miejsce, ile to, co pechowe, szczególnie jeśli trzynasty wypada w piątek. Przesądni mogli się obawiać 2012 roku, bowiem wspomniana data wypada w nim aż trzykrotnie. W kwietniu po raz drugi.
Uczeni zdiagnozowali nową chorobę - nomofobia jest irracjonalnym strachem przed brakiem „komórki" w zasięgu ręki lub utratą telefonu.
U starszych kobiet, które doznały ataku paniki, istnieje zagrożenie śmiercią, w okresie do pięciu lat po tym incydencie. Natomiast ryzyko ataku serca zwiększa się czterokrotnie. U dojrzałych kobiet, u których wystąpił chociaż jeden w pełni rozwinięty atak paniki, może zwiększyć się zagrożenie atakiem serca, jak również zwiększa się ryzyko śmierci, w ciągu kolejnych pięciu lat.